Wielka Brytania

25 lat polskiej wolności – Londyn

Ambasador Witold Sobków
Ambasador Witold Sobków podczas toastu w The Knigts Templar

Data 4 czerwca jest czczona jako odzyskanie wolności na pamiątkę wyłączenia Polski z obozu komunistycznego 4 czerwca 1989 roku. Transformacja nastąpiła pokojowo za pomocą oddania głosu wyborczego w wyborach. Aby wolne wybory miały miejsce musiało zapaść wcześniej szereg decyzji i porozumień, dlatego niektórzy wskazują inne daty. Nie zmienia to jednak faktu, że odzyskanie wolności powinno być wydarzeniem ważnym dla każdego Polaka a data będzie miała tylko wartość symboliczną.

Odzyskanie wolności miało duży wpływ na ożywienie wymiany handlowej z innymi krajami, także na szczeblu indywidualnym. Na Zachód ruszyły tysiące autokarów aby wrócić wypełnione po brzegi. Przywożono niemiecką czekoladę, piwo, zabawki (wyprodukowane często w Chinach wg standardów europejskich „CE”). Autokary ruszyły do całej Europy. Głównymi kierunkami były Niemcy i Szwecja. O ile w Niemczech kupowano artykuły na handel w Polsce (magnetowidy odtwarzacze wideo, odtwarzacze wideo z możliwością nagrywania, telewizory, radia i inną elektronikę), o tyle w Szwecji sprzedawano ubranka dziecięce, alkohol, papierosy często narażając się na odesłanie do Polski z zakazem wjazdu.

O ile nieskrępowany handel przynosił wielu Polakom radość (także tym, którzy na targowiskach mogli nabyć towary niedostępne lub bardzo drogie w sklepach) o tyle sytuacja ciężko pracujących handlowców nie zmieniła się. Handlujących przybywało, nie można jednak było zrobić wiele aby „iść do przodu”. Otwarcie swojego sklepu graniczyło z cudem. Czynsz ustalony za sklep w Inowrocławiu był wyższy niż w Berlinie. Ale to już inna historia…

Najważniejszym etapem dla wolnej Polski stało się wejście w struktury Unii Europejskiej.  Choć programy unijne nie były dostępne dla każdego, bo Polacy nadal nie posiadali kapitału, to otwarcie rynku pracy umożliwiło setkom tysięcy aktywnych Polaków przybycie od 2004 roku do Wielkiej Brytanii. Ci, którzy zawiedzeni byli transformacjami w Polsce przybywali na Wyspy ku zadowoleniu ich rodzin w Polsce, które nierzadko poprawiały swój budżet domowy przekazami z UK.

Dziś kiedy wracamy pamięcią do okresu sprzed ćwierć wieku trudno wielu przełknąć to co stało się później. Przed Polską jeszcze długa droga…

Polacy w Wielkiej Brytanii także świętowali 25-cio lecie. W dniu 4 czerwca. w Londynie, w The Knights Templar spotkali się przedstawiciele organizacji polonijnych aby wznieść toast wspólnie z ambasadorem Polski w Wielkiej Brytanii – Witoldem Sobków.

ANDRZEJ RYGIELSKI
Andrzej Rygielski (ten w środku) z Polakami świętującymi 25-lecie: Panią Ewą Krebs i jej małżonkiem

 

The Knights Templar
W tle: The Knights Templar w Londynie z polskimi flagami w oknie.