EkonomiaHandel

AMAZON i pięć innych firm ukryło 75 miliardów funtów

Giganci technologiczni Google, Amazon i Facebook w ciągu ostatnich 10 lat uniknęli zapłacenia 75 miliardów funtów używając strategii unikania podatków na całym świecie.

Mi.in. unikali płatności podatku płacąc pracownikom akcjami oraz umieszczając swoje biura w rajach podatkowych.

Polityczni i społeczni aktywiści nalegali aby kolosy zapłaciły podatek od wygenerowanych fortun. Raport The Fair Tax Mark obwinia wielka szóstkę, do których należy także Netflix, Apple i Microsoft o agresywną politykę unikania podatków, która pozwoliła im zawłaszczyć 75 miliardów funtów należących do państwa.

Najgorszym płatnikiem podatku jest najbogatszy człowiek świata Jeff Bezos, właściciel Amazona. W Stanach Zjednoczonych firma zapłaciła tylko 12,5% podatku kiedy należało zapłacić 35%. W Wielkiej Brytanii Amazon zapłacił tylko 62 miliony w ciągu 20 lat, równowartość tego co Marks & Spencer zapłacił w ciągu roku.

Facebook w ubiegłym roku finansowym zapłacił jedyne 28 milionów od dochodu 1,6 miliarda funtów.

W ubiegłym miesiącu rząd brytyjski potwierdził, że planuje wprowadzenie dwu procentowego podatku cyfrowego, który do 2025 roku ma przynieść 500 milionów rocznie.

AMAZON płci niższy podatek pomimo wyższych dochodów

AMAZON zapłacił tylko £4,24 miliona podatku za 2017 rok, pomimo, że obroty w sprzedaży osiągnęły prawie 11 miliardów funtów. W 2016 roku zyski Amazona wzrosły trzykrotnie z 24 do 72 milionów. Oznacza to, że

Amazon płaci zaledwie 0.5% podatku. Obniżenie podatku z £7.4 miliona do zaledwie £4.24 spotkało się z krytyką związków zawodowych GMB.
GMB podaje także wyniki sondażu przeprowadzonego wśród pracowników Amazona. 91% z nich nie poleciłoby pracy w Aamazonie. 70% uważa, że niesłusznie otrzymało dyscyplinarkę, 89% że jest nadmiernie eksploatowanych, 78% uważa, że przerwy są zbyt krótkie a 70% z nich stwierdziło, że w pracy pokonuje ponad 10 mil dziennie.
Mało tego, że Amazon unika płacenia podatków, to doi państwo jak się da:

Pracownicy Amazona aby związać koniec z końcem muszą występować o benefity (Tax Credit).
Za każdym razem gdy Amazon otwiera swoje magazyny otrzymuje od rządu i z urzędów lokalnych miliony funtów dofinansowania na światła uliczne i budowanie dróg dojazdowych
Wykorzystuje dziury podatkowe aby zapłacić tylko fragment należnych podatków korporacyjnych.

Związki zawodowe GMB są zdania, że należy zakończyć tę kulturę „coś za nic” i zmusić AMAZONA aby płacić pensje wystarczające na przeżycie bez pobierania przez pracowników benefitów.

W chwili obecnej Amazon zatrudnia około 200 000 ludzi w Inverclyde, Dunfermline, Swansea, Rugeley, Bedford, Peterborough, Hemel Hempstead, Doncaster, Croydon.
Budynki centrali głównej mieszczą się w Slough i Londynie.
Właściciel Amazona Jeff Bezos stał się najbogatszym człowiekiem świata.
W ciągu ostatnich trzech lat do pracowników w Amazonie 600 razy wzywano karetki pogotowia.
AMAZON wyciągnął od rządu i administracji lokalnej £11.8 miliona funtów tylko na przełomie stycznia do sierpnia 2018, a koszty w ciągu całego roku, obciążyły państwo na 50 milionów funtów.
Szef organizacji Tax Justice UK Robert Palmer powidział: „To jest po prostu ironia, że rząd wydaje na AMAZONA więcej niż ten płaci w podatkach.”

Podatek korporacyjny ma pokrywać koszty m.in. utrzymania służby zdrowia, z której korzysta także  200 000 pracowników Amazona i ich rodziny. W Anglii to jednak państwo sponsoruje tę firmę, a na służbę zdrowia brakuje pieniędzy.

Możliwość komentowania została wyłączona.