Terroryzm

22 osoby zabite wskutek ataku samobójczego w Manchester

W środę przed południem policja aresztowała kolejnych trzech podejrzanych.

We wtorek policja dokonała aresztowania brata islamskiego mordercy. Podano informację o aresztowaniu 23-letniego mężczyzny w południowej części miasta.

Dokładnie rok wcześniej w centrum handlowym w Manchester przeprowadzono ćwiczenia z zakresu bezpieczeństwa. Udający terrorystę osobnik, krzyczał „Allahu Akbar”. Te ćwieczenia zostały oprotestowane przez Muzułmanów a policja musiała przeprosić ich za użycie takich słów. Poprawność polityczna znów zwyciężyła nad zdrowym rozsądkiem. Zastępca szefa policji w Manchester Garry Shewan musiał przeprosić za słowa, które „tworzyły stereotyp Muzułmanina – terrorysty” poprzez użycie arabskiego wyrażenia „Allah jest największy”. Ćwiczenia odbyły się w centrum handlowym Trafford Centre i wzięło w nich udział setki osób. Sprawa przeprosin była głośna.

W samym Manchester znajdują się 62 meczety. Z Manchesteru pochodzą dziesiątki terrorystów. Większość z nich pochodzi z dzielnicy Moss Side, która znajduje się zaledwie dwie mile od Fallowfield, skąd pochodził poniedziałkowy terrorysta. Moss Side jest znane z gangów Hindusów, przestępstw z bronią i rasistowskich zamieszek.

Tylko w dwóch dzielnicach Longsight i Moss Side odnotowano 17 ataków z bronią (łącznie 113 na przestrzeni 18 lat). Urząd miasta jest od 12 lat zarządzany przez radnych z Partii Pracy oraz Liberalnych Demokratów.

Bliblioteka miejska, jest często odwiedzana przez islamistów, którzy wyszukują dokumenty związane z terroryzmem.

Anti-Terrorist Hotline on 0800 789321 or in an emergency 999

Wcześniejsze informacje

Bombiarz samobójca przy wejściu na stadionie Manchester Arena spowodował śmierć 22 osób, w tym dzieci 22 maja o godz 22.33. 60 osób zostało rannych i był to największy atak terrorystyczny od lipca 2005. Mordercą niewinnych dzieci, z których najmłodsze miało 8 lat jest Muzułmanin Salman Abedi.




Premier Theresa May z partii konserwatywnej oraz Jeremy Corbyn z Partii Pracy zawiesili kampanię wyborczą i powiedzieli, że ich myśli są z ofiarami.
Do ataku doszło po występie amerykańskiej piosenkarki Ariany Grande, kiedy widzowie zbierali się do wyjścia.
W zamachu użyto prowizorycznej bomby pełnej śrub i gwoździ.
Zamachowiec zginął w wybuchu.
Zwolennicy Państwa Islamskiego świętują zamach. ISIS potwierdziło, że za zamachem stał jeden z ich żołnierzy.
Pierwsze ustalone nazwisko ofiary ataku to była Georgina Callander, lat 18.
Przed wybuchem i tuż po rodzice przybywali odebrać odebrać młodzież po zakończeniu występu. W ataku zginęli także polscy rodzice, którzy przyjechali po dziecko. Co najmniej 13 osób było nadal poszukiwanych we wtorek. Na miejsce zdarzenia przybyło 400 policjantów i 60 ambulansów.
Stadion posiada 21 tys. miejsc siedzących.
Dziesiątki ludzi w desperacji szuka swoich bliskich
W miejscu wybuchu było czuć zapach spalenizny i dymu.
Amerykańska gwiazda pop, która występowała na scenie zamieściła tweeta, w którym mówi, że jest załamana.

Manchester był świadkiem ataku bombowego w 15 lipca 1996 roku. Zamachu dokonała wówczas Irlandzka Republikańska Armia. Zdetonowano największą od II wojny światowej bombę, która wybochła na terenie Wielkiej Brytanii. 200 osób było rannych , nie było ofiar śmiertelnych. Zamachowcy uprzedzili o zamachu 90 minut przed detonacją. Następnego dnia miał się odbyć mecz Rosja – Niemcy w ramach mistrzostw Euro ’96.

Tagi: Terroryzm, atak Manchester