Nowe banknoty będą mniejsze i z polimeru – ale czy lepsze?
W związku z wprowadzeniem banknotów polimerowych w Wielkiej Brytanii nasuwa się wiele pytań dotyczących ich wad i zalet.
Postaramy się odpowiedzieć na niektóre z nich.
Nowe banknoty 5, 10-cio i 20-sto funtowe będą drukowane od września 2016. Bank of England postanowił całkowicie przejść na banknoty tworzone z polimeru jako na banknoty czystsze i bardziej bezpieczne. Nowy system produkcji ma uchronić przed drukowaniem fałszywych banknotów z uwagi na bardziej skomplikowana produkcję. Banknoty £10 zostaną wprowadzone do obiegu w 2017 roku a £20 do 2020.
Przed wprowadzeniem banknotów Bank uruchomił publiczne konsultacje w 2013 roku. Ich wprowadzenie konsultowano z przedsiębiorcami, sprzedawcami i biznesem gotówkowym. 87% z nich uważa, że pieniądze z polimeru to dobre rozwiązanie, 6% było przeciwnych a 7 podchodzi obojętnie. Na bazie tych konsultacji Bank Anglii ogłosił, że nowe pieniądze z będą tworzone z polimeru i będą około 15% mniejsze. Nowe banknoty będą posiadały ok 2,5 raza dłuższą „żywotność” niż stare a mniejsze rozmiary mają sprzyjać środowisku i obniżyć koszty produkcji. Przy tego rodzaju produktach ważny jest także ciężar, który wzięto pod uwagę. Zmniejszony rozmiar ma zaoszczędzić koszty transportu. Bank of England wiele razy zmieniał wielkość banknotów – ostatnio w l. 1990-1994.
Sprzedawcy obawiają się, że banknoty z polimeru będą mają tendencję do sczepiania się i może to skutkować wydawaniem zbyt dużej ilości pieniędzy. Dlatego w całym kraju uruchomione zostaną szkolenia zwracające sprzedawcom uwagę na ten mankament.
Bank Anglii oprócz szkoleń dostarczy wiedzy na temat jak sprawdzać autentyczność banknotów.
Na pierwszych polimerowych banknotach ma pojawić się podobizna Winstona Churchilla i Jane Austen. Bank Anglii zdecydował się na wyróżnienie tych postaci, jako osób, które miały największy wpływ na Wielką Brytanię i społeczeństwo. Winston Churchill, brytyjski lider, mąż stanu i orator. Jane Austen jest rozpoznawana jako największa brytyjska pisarka.
Pieniądze polimerowe nie są nowością i z powodzeniem funkcjonują w 30 krajach. Australia używa takich banknotów od 1988 roku. Innymi krajami, które używają polimeru do produkcji pieniędzy to m.in. Nowa Zelandia, Kanada, Meksyk, Singapur i Fiji.
Już wkrótce po wydaniu nowego £5 banknotu, we wrześniu 2016, znajdzie się on w rękach większości obywateli jako reszta wydawana w sklepach lub otrzymane z bankomatów ATM.
Już w styczniu 2017 roku połowa banknotów 5-cio funtowych będzie zastąpiona nowymi. Formalnie z użycia zostaną wycofane pozostałe papierowe piątki przed uruchomieniem produkcji banknotu 10-cio funtowego. Klienci będą mieli wystarczającą ilość czasu aby swoje banknoty wymienić. Jeżeli lokalny urząd pocztowy nie będzie chciał wymienić banknotów, będzie je można w dowolnym czasie wymienić w Londyńskim Bank of England osobiście lub pocztą.
Firmy zajmujące się wymianą pieniędzy (foreign exchange) będą mogły decydować czy chcą przyjmować stare banknoty czy nie.
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA:
Czy pieniądze polimerowe będzie można złożyć wpół?
Tak pieniądze polimerowe sa cienkie jak papierowe i będzie je można składać.
Czy banknoty polimerowe są śliskie?
Tak. Polimerowe banknoty ślizgają się jak są nowe, to jednak się zmienia w trakcie ich używania.
Czy banknoty z polimeru sklejają się?
Tak. Polimerowe banknoty mogą się sczepiać – szybko jednak tracą taka tendencję będąc w użyciu.
Czy pieniądze polimerowe są odporne na działanie temperatur?
Pieniądze polimerowe mogą zostać uszkodzone w temperaturze 120C – czyli mogą się uszkodzić w czasie prasowania żelazkiem.
Gdzie będą drukowane nowe banknoty?
Nowe banknoty będą drukowane przez Bank of England w Essex.
Czy nowe banknoty polimerowe będą także wprowadzone w Szkocji?
Tak. Nowe banknoty będą z wykonywane z polimeru także w Szkocji, jednak za ich wygląd są odpowiedzialne banki w Szkocji i Irlandii: Bank of Ireland (UK) plc; AIB Group (UK) plc (czyli First Trust Bank in Northern Ireland); Northern Bank Limited (czyli Danske Bank) i Ulster Bank Limited.
Czy banknoty z polimeru są mniej podatne na bakterie niż papierowe?
Tak. Banknoty polimerowe mają większą odporność na przenoszenie bakterii niż pieniądze papierowe. Jednak w trakcie używania bakterie mogą dostawać się na powierzchnię banknotu i tą drogą być przenoszone podobnie jak bywa to w przypadku banknotów papierowych.
Zdjęcie: @copywrites Bank of England ref. FCA6071
Tags: banknoty, funty, 5 10 20 funtów, Bank of England, banki brytyjskie