Wielka Brytania

185 tys uchodźców przybyło morzem do Europy od początku roku.

Według danych ONZ już prawie 185 tysięcy uchodźców przybyło morzem do Europy w 2016 roku.

Południe Włoch oblegane jest przez nielegalnych imigrantów z Afryki, wśród których tylko mały procent stanowią uchodźcy z Syrii. Centra dla azylantów pękają w szwach a statki dowożą kolejnych.
Do Salerno (Kampania) okręt wojenny przywiózł 1500 uchodźców w 2014 roku.
– We wrześniu 2015 wpuszczono do Włoch grupę 1000 uchodźców, która zagroziła, że zacznie topić swoje dzieci. Czerwony Krzyż przyjął 400 mężczyzn, 200 kobiet i 361 dzieci w Sycylijskim porcie Catania.
– tysiące uchodźców przekroczyło granice Włoch kierując się z Turcji przez Grecję i Macedonię.
16 000 osób poszukujących azylu pojawiło się we Włoszech w okresie styczeń-marzec 2016 – podał Independent cytując dane z włoskiego ministerstwa spraw wewnętrznych.
Włoskie i europejskie statki przeprowadziły 11 udanych akcji ratunkowych na Morzu Śródziemnym na początku roku odbierając 1500 uchodźców z rąk przemytników.
Szmuglerzy pobierają opłaty £4,000 za przewiezienie imigranta, trudno jest się spodziewać aby chcieli zakończyć swój lukratywny interes. Wydaje się także, że dokładają oni wszelkich starań aby obiecywać tym ludziom coś, czego oni na pewno w Europie nie dostaną. Ludzie nie przestaną jednak marzyć. Większość imigrantów, którzy docierają do Włoch pochodzi z takich krajów jak Nigeria, Gambia, Senegal i Mali.
Europol ocenia, że biznes na szmuglowaniu ludzi przynosi $ 6.6 miliarda i zwiększy się trzykrotnie w ciągu kolejnych 5 lat.
Deal unijno-turecki poparty 6 miliardami euro nie przyniósł rozwiązania a oferta przyjęcia jednego uchodźcy za jednego wydalonego bez prawa do azylu jest niczym innym jak akceptacją faktu, że miliony uchodźców, którzy przybyli do Europy zostaną w niej na zawsze natomiast problem z uchodźcami nigdy nie zostanie rozwiązany. Podobnie jak we francuskim Calais – gdzie nielegalni imigranci ciągle próbują się dostać do Anglii, tak w Turcji obozy zamienią się w koczowiska ludzi, którzy wciąż będą próbowali przedostać się do Europy. Jest to całkiem pewne po groźbach, które wystosował w stosunku do krajów europejskich premier Turcji Erdogan. Turcja boryka się z ponoszeniem kosztów przyjmowania uchodźców z Syrii, których przyjęła ok 1 mln 900 tys co jest znacznym obciążeniem dla budżetu państwa.
Organizacja działająca pod patronatem Narodów Zjednoczonych UNHCR podała, że w 2015 roku do Europy przybyło łodziami 1 015 078 uchodźców . Według tej samej organizacji w 2016 roku do Europy dostało się już drogą morską 184 913 uchodźców. Z tego 155 300 przedarło się do Grecji, 28 710 do Włoch a 903 wylądowało w Hiszpanii.

 

TAGS: UCHODŹCY, SYRIA, WŁOCHY, KRYZYS