Budżet 2016 – zamach na najbiedniejszych
Milioner George Osborn, Kanclerz Skarbu sprawił, że Budżet 2016 roku polepszy sytuację bogaczy. Potężne korporacje już drugi rok z rzędu otrzymają zniżkę podatku korporacyjnego. Skarb państwa straci na tym 1 miliard funtów.
Kolejnych 2,5 miliarda funtów skarb państwa straci na obniżce zysków kapitałowych z 28% do 20%.
Łączna obniżka podatków dla wielkiego biznesu to 3.5 miliarda funtów – o tyle samo zostały obcięte automatycznie wydatki publiczne.
Lider Partii Pracy skomentował te cięcia i upusty, mówiąc, że George Osborn jest „Kanclerzem od unikających podatki, nie od podatników” oraz, że on znęca się nad najbiedniejszymi i potrzebujących wsparcia.
W budżecie istnieje dziura ale Osborn zdecydował się na działania na rzecz najbogatszych. Zrobił to pomimo, że Biuro Odpowiedzialności Budżetowej (Office for Budget Responsibility) drastycznie obniżyło przewidywania wzrostu ekonomii.
W listopadzie 2015 roku optymistycznie zakładano wzrost na poziomie 2.4% na rok obecny ale już zweryfikowano oczekiwania do 2% w tym roku i 2.2% w roku 2017 oraz tylko 2.1% w kolejnych trzech latach.
Za stan gospodarki Osborn obwinia wszystkich, tylko nie siebie, choć kanclerzem skarbu jest już 6 lat. Mówi o turbulencjach na rynkach finansowych, mniejszym wzroście takich gospodarek jak Chińska i słabym wzroście w gospodarkach rozwiniętych.
Największymi przegranymi w budżecie są ludzie wymagający opieki, chorzy. 200 000 osób zostało pozbawionych środków na leczenie, mieszkanie w domach opieki i transport.
Jeden z domów opieki w Kent, na który nie było pieniędzy, został wyremontowany na potrzeby dla ubiegających się o azyl, (czytaj: Dom opieki w Kent zostanie przekazany imigrantom). Pieniądze na uchodźców znalazły się z puli kilkunastu miliardów funtów przeznaczonych na pomoc zagraniczną, które Osborn wcześniej zdążył zwiększyć.
Do końca 2020 roku podatek dla korporacji zostanie zmniejszony do 17% (W USA jest to 39%). Analitycy wskazują, że na tych obniżkach dla korporacji państwo będzie traciło £945 milionów rocznie po roku 2020.