Irlandia Północna

Spór pomiędzy Irlandią i Wielką Brytanią o niechcianych imigrantów

Irlandia wysyła 100 policjantów na granicę z Wielką Brytanią, by zatrzymać imigrantów i zrywa umowy Brexitowe.

Granica Wielkiej Brytanii i Irlandii jest de facto na terenie wyspy Irlandii tam gdzie Irlandia Północna graniczy z Południową. Obawy dotyczące możliwości przywrócenia twardej granicy między Irlandią Północną a Republiką Irlandii wzrosły po tym, jak Dublin ponownie przeznaczył 100 policjantów do wykonywania obowiązków „zapobiegania i deportacji” czyli odmiany push-back’u i wprowadził przepisy alarmowe dotyczące odsyłania imigrantów do Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania wprowadziła deportację do Rwandy imigrantów, którzy dostali się tutaj bez wymaganych dokumentów i pozwoleń. To spowodowało ich ucieczkę przez deportacjami do Irlandii Południowej, która nie podlega jurysdykcji brytyjskiej, tak jak Irlandia Północna.

Irlandia nie chcąc ich u siebie wzmacnia siły graniczne policją, która ma zapobiegać przedostaniu się do kraju i wypychać ich z powrotem do UK.

Tymczasem Wielka Brytania oświadczyła, że ​​nie ma „żadnego prawnego zobowiązania” do przyjęcia z powrotem osób ubiegających się o azyl w Irlandii – poinformował o tym rzecznik prasowy premiera.

O przeznaczeniu 100 irlandzkich policjantów do obowiązków „zapobiegania i deportacji” na granicy, poinformował „Telegraph”.

Minister Sprawiedliwości Irlandii, Helen McEntee, twierdzi, że ​​posunięcie to ma na celu zapobieżenie nadużyciom we Wspólnej Strefie Podróży między Irlandią a Wielką Brytanią jako sposobu na dostanie się do Irlandii w celu ubiegania się o azyl.

Zwolennik twardego Brexitu, Przewodniczący ERG, poseł Mark Francois, powiedział: „Więc irlandzki rząd, który lata temu pouczał nas, dosłownie, podczas negocjacji brexitowych, że nigdy nie mogą tolerować żadnej formy twardej granicy na irlandzkiej wyspie, właśnie ma zamiar wprowadzić dokładnie to czego nie chciał. „To nie jest gadanina – to kompletna hipokryzja – i zasługują na to, żeby to ujawnić”.

Uwaga Francois’a odnosi się do faktu, że po opuszczeniu przez Wielką Brytanię UE w 2016 roku, ówczesny taoiseach1 Leo Varadkar był zdecydowany w swoim sprzeciwie wobec czegokolwiek przypominającego twardą granicę dzielącą Irlandię Północną i Republikę.

Od 1921 roku sześć z dziewięciu hrabstw tworzących prowincję Ulster stało się Irlandią Północną.

Mówiąc na Downing Street, rzecznik brytyjskiego Premiera Rishiego Sunaka powiedział, że istnieje przecież porozumienie i procedura operacyjna z rządem irlandzkim dotycząca wspólnej strefy podróży.

Powiedział: „Nie ma prawnego obowiązku przyjmowania z powrotem osób ubiegających się o azyl, które wjeżdżają do wspólnej strefy podróży, i moje rozumienie jest takie, że żadna osoba ubiegająca się o azyl nigdy nie została zwrócona do Wielkiej Brytanii na mocy tych istniejących porozumień.

Wielka Brytania nie chce przyjąć zawróconych z Irlandii imigrantów, tłumacząc, że Francja też nie przyjmuje zwrotów z Wielkiej Brytanii.

Gdyby Francja przyjmowała zwroty, nie byłoby potrzeby deportowania ich do Rwandy.

Jak wczoraj wyjaśnił premier, „nie będziemy przyjmować wracających z UE przez Irlandię w czasie, gdy UE nie przyjmuje wracających z powrotem do Francji.”

Dodał, że premier nie uznaje danych, że 80 procent osób ubiegających się o azyl przybywających do Irlandii przechodzi z Wielkiej Brytanii przez Irlandię Północną, ale dodał, że Wielka Brytania nie zbiera tych danych, ponieważ nie ma kontroli na granicach lądowych z Irlandią Północną.

„To zadanie dla rządu irlandzkiego, by zbierać dane o osobach w Irlandii” – dodał.

Kto to jest Mark Francois?
Mark Gino Francois to brytyjski polityk i członek Partii Konserwatywnej. Jest członkiem Parlamentu (MP) reprezentującym okręg wyborczy Rayleigh i Wickford od wyborów parlamentarnych w 2001 roku. Przez całą swoją karierę polityczną Francois pełnił różne stanowiska ministerialne, w tym był Wicemarszałkiem Dworu, Ministrem Stanu w Ministerstwie Obrony oraz Ministrem Stanu ds. Sił Zbrojnych. W latach 2015-2016 był również Ministrem Stanu ds. Społeczności i Odporności oraz Ministrem ds. Portsmouth w Ministerstwie ds. Społeczności i Samorządu Lokalnego. Ponadto w 2018 roku został zastępcą przewodniczącego i de facto whipa eurosceptycznej Europejskiej Grupy Badawczej (European Research Group – ERG) mianowany przez przewodniczącego Jacoba Rees-Mogga. Francois był krytykiem przywództwa Theresy May podczas jej kadencji jako liderki Partii Konserwatywnej. W marcu 2020 roku został przewodniczącym ERG.

Ma także wojskowe doświadczenie, które nabył służąc w British Army jako rezerwista w Royal Anglian Regiment i Army Catering Corps Reserves w latach 1985-1989.

Kto to jest Taoiseach?

Co to znaczy Taoiseach?
Słowo „Taoiseach” pochodzi z języka irlandzkiego. Jest ono pochodną dwóch gaelickich słów: „taoise” oznaczającego „wodza” lub „przywódcę”, oraz „ceach” oznaczającego „plemię” lub „lud”. Razem „Taoiseach” dosłownie tłumaczy się jako „wódz” lub „przywódca ludu”. W współczesnej polityce irlandzkiej, Taoiseach jest szefem rządu, równoważnym roli premiera w innych krajach. Taoiseach kieruje władzą wykonawczą irlandzkiego rządu i jest mianowany przez Prezydenta Irlandii.