Wielka Brytania

Elon Musk wezwany przez brytyjskich posłów do złożenia zeznań na temat roli platformy X w letnich zamieszkach

Elon Musk zostanie wezwany przez brytyjskich posłów do złożenia zeznań na temat roli jego platformy społecznościowej X (dawniej Twitter) w szerzeniu dezinformacji podczas zamieszek, które latem wstrząsnęły Anglią i Irlandią Północną.

Przesłuchanie odbędzie się w ramach prac komisji nauki i technologii w Izbie Gmin. Na przesłuchania mają być wezwani również wysokiej rangi przedstawiciele Meta (właściciela Facebooka i Instagrama) oraz TikToka.

Pierwsze sesje dowodowe zaplanowano na początek przyszłego roku.

Według doniesień „Guardiana” posłowie będą badać konsekwencje stosowania generatywnej sztucznej inteligencji (AI), która była używana do tworzenia obrazów udostępnianych w mediach społecznościowych w celu podżegania do islamofobicznych protestów po tragicznej śmierci trzech uczennic w Southport w sierpniu.

Chi Onwurah, posłanka Partii Pracy i przewodnicząca komisji, powiedziała, że Musk ma „bardzo silne poglądy na wiele aspektów tej sprawy”.

„Chciałabym mieć możliwość przesłuchania go, aby dowiedzieć się, jak pogodzi swoje promowanie wolności słowa z propagowaniem czystej dezinformacji” – dodała.

Onwurah zauważyła również, że Musk nie został zaproszony na międzynarodowy szczyt zorganizowany przez brytyjski rząd we wrześniu. „Chciałabym to nadrobić, zapraszając go na nasze przesłuchanie” – stwierdziła.

Musk w konflikcie z brytyjskimi ministrami

Musk – który niedawno został mianowany przez prezydenta elekta Donalda Trumpa na szefa Departamentu Efektywności Rządu w USA – latem wdał się w spór z brytyjskimi ministrami, krytykując ich politykę.

Twierdził, że w Wielkiej Brytanii istnieje „dwupoziomowa policja” i oskarżał rząd o ograniczanie wolności słowa podczas zamieszek, które doprowadziły do ponad 1000 aresztowań.

Jego komentarze zostały uznane za „głęboko nieodpowiedzialne” przez brytyjskich ministrów, a rzecznik Downing Street stwierdził, że nie ma podstaw do jego twierdzenia, że „wojna domowa jest nieunikniona” w Wielkiej Brytanii.

Coraz większe obawy o regulacje mediów społecznościowych

Sprawa ta ma miejsce w kontekście rosnących obaw, że technologia wyprzedza regulacje i środki bezpieczeństwa na platformach społecznościowych.

Peter Kyle, brytyjski minister technologii, zlecił nowe badania dotyczące mediów społecznościowych w celu rozważenia wprowadzenia zakazu korzystania z nich przez osoby poniżej 16. roku życia, wzorując się na przepisach uchwalonych przez rząd Australii.

Ustawa o bezpieczniejszych telefonach (Safer Phones Bill), która ma być omawiana w marcu, została zaproponowana przez posła Partii Pracy Josha MacAlistera i zawiera mechanizmy umożliwiające wprowadzenie zakazu dla niepełnoletnich użytkowników mediów społecznościowych.

Minister Kyle zamierza również wezwać Ofcom (brytyjskiego regulatora medialnego) do przedstawienia raportu na temat postępów we wdrażaniu Ustawy o Bezpieczeństwie Online (Online Safety Act). Nowe przepisy, które wejdą w życie na wiosnę, nałożą większą odpowiedzialność na firmy technologiczne za ochronę dzieci w sieci i usuwanie nielegalnych treści.

W rozmowie z programem „Today” na antenie BBC Radio 4 Kyle powiedział, że „zrobi wszystko, co trzeba, aby zapewnić bezpieczeństwo w sieci, zwłaszcza dzieciom i osobom wrażliwym”.

„Filozofia, którą staram się wprowadzić, polega na tym, aby bezpieczeństwo było wbudowane od samego początku. Innymi słowy, algorytmy powinny chronić ludzi, a nie wykorzystywać ich słabości” – wyjaśnił minister.

Spadek popularności X i wzrost konkurencji

Zarządzanie platformą X przez Muska spotkało się z krytyką, częściowo z powodu zmniejszenia moderacji treści, co skłoniło wielu użytkowników do przeniesienia się na konkurencyjną platformę BlueSky.

Liczba użytkowników BlueSky gwałtownie wzrosła w ostatnich tygodniach, a oficjalne konto platformy ogłosiło, że przekroczyła ona 19 milionów użytkowników.

Do platformy dołączyło kilku posłów, w tym były lider Partii Pracy Jeremy Corbyn, minister skarbu Darren Jones i minister samorządów lokalnych Jim McMahon.

Premier Rishi Sunak poinformował jednak, że nie planuje zakładania konta na BlueSky.

Co dalej?

Pierwsze przesłuchania komisji są zaplanowane na początek przyszłego roku, a zeznania Muska mają być jednym z głównych punktów. Wezwani zostaną również wysokiej rangi przedstawiciele Meta i TikToka, aby przedstawić swoje stanowisko na temat roli ich platform w szerzeniu lub zwalczaniu dezinformacji.

Przesłuchania te stanowią kluczowy krok w rozwiązywaniu problemów na styku mediów społecznościowych, sztucznej inteligencji i wpływu na społeczeństwo, gdy brytyjscy ustawodawcy próbują zrównoważyć innowacje z odpowiedzialnością.