PrawoWielka Brytania

Anglia. Szokujący zakaz bekonu i kiełbasek

Wielka Brytania wprowadza nowe zasady używania kuchni zbiorowych
Zaleca się stosowanie nowej etykiety w kuchniach współużytkowanych w miejscach pracy
Profesor Adam Dinham ostrzega pracowników aby szanowali inne religie
Zaleca także aby nie zostawiać kanapek z bekonem we współdzielonej lodówce

Brytyjczycy nie zdążyli jeszcze ochłonąć po głośnej aferze z cięższymi wyrokami dla gwałcicieli muzułmanek, niż tymi dla dziewczynek białych a już media donoszą o nowych regulacjach, dla jednych będącymi wyrazem apogeum polit-poprawności, dla innych przyczynkiem do podziału kultur.
Wielka Brytania właśnie wprowadza nowe rozporządzenia w sprawie korzystania z lodówek i kuchenek w pracy – należy uwzględniać religie innych kolegów co w efekcie oznacza – dostosowanie swojego menu do menu obowiązującego w innych kulturach poprzez rezygnację z ulubionych bekonów (najbardziej popularne śniadanie w Anglii to jajka na bekonie) oraz kiełbasek zawijanych w cieście (sausage rolls). To właśnie te potrawy – bekon i kiełbaski – obrażają innych kolegów.
Nowe zasady etykiety współużytkowania kuchni mówią:

„To może się wydawać niewinne aby podgrzać sobie kiełbaski w mikrofali podczas przerwy w pracy. Ale pomyśl dwa razy bo robienie tego może zasmucić kolegów z innej wiary”.

Adam Dinham, profesor wiary i porządku publicznego w Goldsmiths, University of London, sporządził program religijnych zaleceń dla pracodawców, który ma zostać przedstawiony w tym tygodniu.

Prof Adam Dinham informuje również: „Przykład z mikrofalą jest dobry. Mówimy także: nie kładź pożywienia halal, koszernego lub innego specjalnego pożywienia obok siebie, lub broń Boże na tym samym talerzu”.

Jedzenie halal i koszerne serwowane w korporacjach musi mieć certyfikat i trzeba rozważyć, czy można podawać alkohol.




Następnie Profesor wylicza jakie religie powinny być brane pod uwagę, podczas wspólnego odzywiania się: Chrześcijaństwo, Islam, Budyzm, Sikkizm, Judaizm.
Program opracowany na zlecenie grupy międzywyznaniowej CoExist House, będzie się także odnosił do spraw ubioru, prawa noszenia symboli religijnych takich jak krzyżyki, hijaby oraz dni wolnych na święta religijne.
Profesor zaznacza, że trzeba także brać pod uwagę nowe wierzenia – jak kościół scjentologiczny, vegetarianizm i veganizm.

Konkretne słowa przytacza The Sun.
The Sun zacytował słowa profesora, który mówił, że podawanie alkoholu może być nawet zabronione podczas imprez firmowych aby muzułmanie nie czuli się obrażeni.
Kamran Malik, partner firmy EY, która w przyszłym tygodniu przedstawi pracownikom etykietę powiedział:

„Doskonalenie religijnych umiejętności w miejscu pracy jest jednym z kolejnych wielkich problemów”.

Członek Parlamentu z okręgu North East Jonathan Arnott z ramienia UKiP skrytykował zalecenia. Powiedział: „To jest dokładnie ten rodzaj bezsensownych propozycji, który prowadzi do segregacji, nieporozumień i nietolerancji”.

Na podstawie zaleceń właściciele firm będą mogli kształtować swoje podejście do zachowań współpracowników oraz wprowadzić zakazy przechowywania lub przyrządzania kiełbasek.


Materiały z Brytol.com można wykorzystywać po podaniu linka do strony lub artykułu.

Źródła:

  1. Don’t microwave sausage rolls – it’ll upset other faiths! New guidelines on
    communal kitchen etiquette for the workplace are suggested
    Daily Mail, 5
    października 2015
  2. Don’t microwave sausage rolls’: New guidelines issued on what not to do in work
    kitchens
    , The Independent, 5 października 2015

  3. BOSSES should ban heating sausage rolls in office microwaves so Muslim
    or Jewish staff are not offended, a report says. The Sun, 4 października 2015

  4. Don’t microwave sausage rolls – it’ll upset other faiths! New guidelines on
    communal kitchen etiquette for the workplace are suggested
    Daily Mail, 5
    października 2015