Nowy program kompensacyjny dla osób niepełnosprawnych po szczepieniu na Covid?
Może powstać nowy program kompensacyjny dla osób, które twierdzą, że po przyjęciu szczepionki na Covid, zwłaszcza od AstraZeneki, stały się niepełnosprawne. Wes Streeting, brytyjski minister zdrowia, rozważa wprowadzenie takiego programu, aby pomóc tym, którzy cierpią z powodu trwałych uszczerbków na zdrowiu związanych ze szczepieniami.
Aktualnie funkcjonuje „Vaccine Damage Payment Scheme” (VDPS), ale według wielu osób nie spełnia on swojego zadania. Program, uruchomiony w 1979 roku, spotkał się z falą krytyki, gdyż nie radzi sobie z dużą liczbą roszczeń – obecnie wynoszących ponad 15 000. Krytycy programu wskazują, że zasady kwalifikacyjne oraz wysokość wypłat powinny zostać zreformowane, aby lepiej odpowiadały potrzebom dzisiejszych poszkodowanych.
Problem z wypłatami
Choć medycy oceniający zgłoszenia często twierdzą, że brak jest wystarczających dowodów na to, iż szczepionka wywołała uszczerbek na zdrowiu, w 175 przypadkach przyznano odszkodowanie w wysokości 120 000 funtów. Jednakże stanowi to mniej niż 2% wszystkich aplikacji. Zgłaszane przypadki obejmowały między innymi zakrzepy krwi, zapalenia rdzenia kręgowego, opuchnięcia miejsca szczepienia, paraliż twarzy, a także udary i zawały serca. Co ciekawe, aż 97% uznanych roszczeń dotyczyło szczepionki AstraZeneca, podczas gdy przypadki dotyczące Pfizera czy Moderny były nieliczne.
Jednym z głównych zarzutów wobec programu jest brak stopniowego podejścia do odszkodowań – poszkodowani mogą liczyć tylko na jednorazową wypłatę w wysokości 120 000 funtów. Wiele osób, które doznały poważnych obrażeń, jak np. urazy mózgu, twierdzą, że ta suma nie wystarcza na pokrycie kosztów ich opieki i życia.
Problemy z czasem oczekiwania
Innym problemem jest czas oczekiwania na wypłatę. Niektóre osoby, którym przyznano odszkodowanie, musiały czekać nawet dwa lata, zanim otrzymały pieniądze. Przez ten czas nie były w stanie pracować, co pogłębiało ich trudną sytuację finansową. Część osób musiała sprzedać swoje domy lub korzystać z banków żywności, by przetrwać, podczas gdy ich stan zdrowia uniemożliwiał im podjęcie pracy.
Kolejną kontrowersją jest sposób, w jaki traktowane są odszkodowania przy rozpatrywaniu wniosków o zasiłki. Dla niektórych poszkodowanych, którzy korzystali z zasiłków, rząd uznał odszkodowanie za dodatkowy dochód, co w niektórych przypadkach prowadziło do zmniejszenia lub całkowitego odebrania wsparcia finansowego.
Potrzeba reform
Krytycy zwracają uwagę, że kwota 120 000 funtów została ustalona w 2007 roku i nie została zaktualizowana o inflację oraz rosnące koszty życia. Gdyby kwota była dostosowana do inflacji, dziś wynosiłaby około 195 000 funtów.
Obecnie jednym z najważniejszych postulatów reformy jest zlikwidowanie 60-procentowego progu niepełnosprawności, który stanowi warunek przyznania odszkodowania. Obecnie, aby otrzymać pieniądze, osoba musi być co najmniej w 60% niepełnosprawna lub umrzeć z powodu uszczerbku zdrowia po szczepieniu. Zdaniem krytyków, takie podejście jest „okrutne”, gdyż osoby, które cierpią na mniej poważne, ale wciąż zmieniające życie obrażenia, nie otrzymują żadnej pomocy.
Firma AstraZeneca została objęta pozwem zbiorowym, w którym oskarżana jest o spowodowanie śmierci i poważnych urazów u niektórych osób po przyjęciu jej szczepionki. Rząd Wielkiej Brytanii udzielił AstraZenece ochrony prawnej, co oznacza, że firma nie może być pociągnięta do odpowiedzialności w przypadku roszczeń dotyczących odszkodowań, jednak rząd nadal odmawia interwencji w tej sprawie.
Nowy program kompensacyjny, jeśli zostanie uruchomiony, mógłby stanowić odpowiedź na te problemy i lepiej zabezpieczać osoby, które po szczepieniu doznały trwałych uszczerbków na zdrowiu.
Subskrybuj nas aby wspomóc:
Brytol – Tylo Fakty! Od 2012 roku.