Zdrowie

Brytyjki przywiozły z Ibizy super-rzeżączkę

Przedstawiciele zarządu służby zdrowia poinformowali, że doszli do przyczyny powstania ogniska super-rzeżączki w Wielkiej Brytanii. Chorobę tę wiążą oni z dwoma pierwszymi pacjentkami – dwoma kobietami, które uprawiały seks bez zabezpieczenia na Ibizie. Te kobiety zostały wyleczone jednak szefowie służby zdrowia ostrzegają, że ognisko chorobowe może ponownie wystąpić w Europie.

Choroba może być wyleczona, ale bakterie ją wywołujące stają się odporne na działanie antybiotyków. Dwie kobiety, które przywiozły rzeżączkę po uprawianiu seksu na Ibizie były poddane intensywnemu leczeniu jesienią 2018 roku.

Naczelny Dyrektor Krajowej Służby Epidemiologicznej (National Infection Service) przy Służbie Zdrowia Publicznego w Anglii Dr Nick Phin poinformował, że przypadki trudno wyleczalnej rzeżączki są obecnie rzadkie ale powiadomił europejskie agencje zdrowia i seksuologów w Europie o potencjalnym zagrożeniu.

Co to jest super-rzeżączka

Kiedy rzeżączka nie reaguje na podanie dwóch różnych antybiotyków, nazywana jest super-rzeżączką.

Choroby bardzo trudno się pozbyć. Wykazuje rzadko spotykaną odporność na stosowany w takich przypadkach antybiotyk, azytromycynę.

Jak informował Public Health England, bakterię super-rzeżączki po raz pierwszy wykryto u brytyjskiego pacjenta w marcu 2014, ale lekarze odkryli, że choroba bardzo szybko się rozprzestrzeniła. Kolejne przypadki odnotowano w Macclesfield, Oldham i Scunthorpe. Wszyscy zainfekowani to były osoby heteroseksualne. Część z nich przyznaje, że w ostatnim czasie utrzymywała kontakty seksualne z osobami z innych części kraju.

Objawami super-rzeżączki są wydzieliny, krwawienie i ból podczas oddawania moczu. W 2014 roku zanotowano 35 000 pacjentów objętych chorobą. Prawdziwa liczba była jednak znacznie wyższa, ponieważ u wielu pacjentów rozwój choroby przebiega bezobjawowo.

Nieleczona rzeżączka może uszkadzać wzrok noworodków, prowadzić do poronień i przedwczesnych porodów.