Londyn. Protest przeciwko ekstradycji Juliana Assange’a
W Londynie planowany jest protest tysięcy osób w okolicach Parlamentu przeciwko ekstradycji Juliana Assange’a do USA.
Julian Assange, założyciel portalu WikiLeaks, ma odbyć w USA karę 174 lat więzienia, za – jak twierdzą wspierające go organizacje ochrony praw człowieka – ujawnianie zbrodni wojennych Stanów Zjednoczonych. Aktywiści tych organizacji zwracają uwagę, że Julian Assange, jako dziennikarz dochodzeniowy miał prawo do ujawniania istotnych dla społeczeństwa informacji a jego skazanie godzi w przyszłość dziennikarstwa śledczego. Dziennikarstwo śledcze kieruje się własnymi zasadami dochodzenia prawdy i zawsze powinien być rozważany zysk społeczny pozyskanych informacji, który może stać w sprzeczności z interesem rządzących. Przez takie wyroki społeczeństwo traci ważny element samoobrony i chociaż nikt nie powinien łamać prawa istnieje zasada obrony koniecznej, która powinna mieć zastosowanie w ważnych społecznie sprawach dziennikarskich. Z taką opinią nie zgadzają się wrogowie Assange’a, którzy chcą aby traktowano go jako terrorystę.
Julian Assange ujawnił tysiące dokumentów, często tajnych, sygnalizując łamanie prawa w wielu krajach, często na najwyższych szczeblach władzy. Ujawnił m.in. korespondencję wysokich urzędników komunistycznych na temat masakry na placu Tian’anmen w Chinach i otrzymał nagrodę Amnesty International Media Award. Opublikował prawie 100 tysięcy dokumentów wojskowych dotyczących wojny w Afganistanie podając po raz pierwszy prawdziwe straty wśród ludności cywilnej. Przedstawiały one szczegółowo między innymi polski ostrzał wioski Nangar Khel czy niemieckie bombardowanie w Kunduz. Assange ujawnił prawie 400 tysięcy dokumentów na temat wojny w Iraku. W 2017 roku oddtajniony raport wywiadu USA ukazał, że Assange i Wikileaks były elementem wyrafinowanej kampanii wojennej przeciwko Stanom Zjednoczonym zorganizowanym przez Rosję. Julian Assange miał duży wpływ na wynik wyborów prezydenckich w USA ujawniając kompromitujące maile Johna Podesty, szefa kampanii Hilary Clinton. Wielu specjalistów do spraw bezpieczeństwa twierdzi, że dane te pozyskane zostały przez hackerów powiązanych z rosyjskimi agencjami wywiadowczymi, choć Assange temu zaprzeczył.
Z protestem przeciwko ekstradycji Assange’a związanych jest 16 organizacji wśród których są Reportes Without Borders i National Union of Journalists. Zwróciły się one do nowej minister Home Office’u Suelli Braverman z prośbą o spotkanie i zajęcie się sprawą zapobiegnięcia deportacji Assange’a.
Protest w Londynie przewidywany jest na godzinę 1 PM w okolicach Westminster Bridge. 4000 osób wyraziło chęć utworzenia „łańcucha” przed Parlamentem.
Tagi: w Londynie, protest, dziennikarstwo śledcze