Recesja w Niemczech
Bank potwierdza Niemcy stanęły u progu recesji.
Niemiecki bank centralny Bundesbank potwierdził skurczenie się ekonomii w trzecim kwartale bieżącego roku. Już w drugim kwartale nastąpił spadek o 0,5% pozostawiając największą gospodarkę strefy euro w recesji. Za spadek obwinia się problemy w niemieckim przemyśle motoryzacyjnym spowodowane niepewnością w związku z brexitem.
W comiesięcznym raporcie bundesbanku znalazło się następujące stwierdzenie: „decydującym faktem kontynuowania spadku jest przemysł zorientowany na eksport i spadek produkcji samochodów”. Spadek zanotowano w lipcu i sierpniu. Przemysł mogło zahamować także zaostrzenie wymogów związanych z emisją spalin. Eksperci uważają, że Wielka Brytania uniknie recesji. Skurczenie się gospodarki o 0,2% w drugim kwartale może według przewidywań City wyrównać się w trzecim kwartale. Międzynarodowy fundusz monetarny ostrzegł o synchronicznym zwolnieniu na całym świecie pomimo Brexitu. Eksperci przewidują wzrost gospodarki brytyjskiej w 2019 i 2020 szybszy niż we Francji Niemczech i Włoszech.
Niemcy mogą starać się zmusić Unię Europejską do stawienia czoła „zagrożeniom egzystencjalnym” po tym, jak nowe raporty pokazały, że największa gospodarka bloku ponownie skurczyła się w trzecim kwartale tego roku.
Chaotyczny Brexit bez porozumienia (No Deal), który spowodowałby, że Wielka Brytania wypadłaby z UE bez żadnych zobowiązań, stanowiłaby zagrożenie dla setek tysięcy miejsc pracy, szczególnie w lukratywnym sektorze produkcyjnym w Niemczech.
Premier Brytanii Johnson nalegał, aby Wielka Brytania opuściła Unię Europejską 31 października – z umową lub bez jednak ostatecznie termin przedłużono do końca stycznia.