Nowy banknot 50 funtowy z polimeru będzie przedstawiał brytyjskiego matematyka Alana Thuringa. Banknot zostanie wprowadzony do użytku w 2021 roku.
Nowy 50 funtowy polimerowy banknot
Na banknocie pojawi się Alan Thuring (1912-1954), który dostarczył teoretycznych podstaw budowy komputera, chociaż bardziej znany jest z pracy nad maszynami do łamania kodów podczas II wojny światowej. Rozwijał myśl wczesnych komputerów w National Physical Laboratory a następnie w University of Manchester. Położył podwaliny pod prace nad sztuczną inteligencją, zastanawiając się, czy maszyny potrafią myśleć. Za związek homoseksualny z mężczyzną został skazany za „rażącą nieprzyzwoitość”. Banknot upamiętni Alana Turinga i jego pracę podobizną jak na załączonym obrazku. Za jego podobizną umieszczone zostaną kody – formuła Turinga, która znalazła się w artykule pt „On Computable Numbers” z 1936 roku, który uznany został jako początki informatyki. Turing wprowadził koncepcję maszyny Turinga jako eksperyment myślowy dotyczący sposobu działania komputerów. Pionierskim modelem pomysłu Turinga była maszyna Automatic Computing Engine (ACE) opracowana w National Physical Laboratory. ACE był jednym z pierwszych cyfrowych komputerów z elektronicznym programem przechowywanym w pamięci. Na banknocie znajduje się cytat Alana Turinga z wywiadu, udzielonego dla gazety The Times z 11 czerwca 1949 r .: „To tylko przedsmak tego, co ma nadejść, i tylko cień tego, co ma nastąpić”.
Na banknocie znajdzie się podpis Turinga z księgi gości w Bletchley Park z 1947 roku, gdzie pracował podczas II wojny światowej. Banknot zdobi taśma przedstawiająca datę urodzenia Alana Turinga (23 czerwca 1912) w kodzie binarnym (zero jedynkowym). W tle zamieszczono także rysunek techniczny maszyny zasilanej taśmą binarną przedstawionej w artykule Turinga z 1936 roku. Do chwili obecnej ujawniono tylko fragment banknotu. Podczas pobytu w Manchesterze badał sztuczną inteligencję, proponując eksperyment, który stał się znany jako „Test Turinga”. Można by uznać, że maszyna jest zdolna do „myślenia”, jeśli przesłuchujący nie byłby w stanie odróżnić reakcję maszyny od reakcji innego człowieka. Pracował także nad morfogenetyką przyglądając się tajemnicom wzorów w przyrodzie, na przykład próbując wyjaśnić istnienie liczby Fibonacciego w strukturach roślin. Jego artykuł „Chemiczne podstawy morfogenezy” został uznany jako dzieło oryginalne i pionierskie. W marcu 1952 roku Turing został skazany za poważną nieprzyzwoitość za swój związek z mężczyzną. Aby uniknąć wyroku więzienia, zgodził się na „kastrację chemiczną” przez przyjmowanie hormonu estrogenowego. 8 czerwca 1954 roku, 41-letni Turing został znaleziony martwy przez swoją gospodynię. Jego przyczyną była śmierć przez zatrucie cyjankiem, a późniejsze dochodzenie orzekło, że przyczyną śmierci było samobójstwo. W 2009 roku Gordon Brown złożył oficjalne przeprosiny pośmiertne za leczenie Turinga, a Turing otrzymał królewskie ułaskawienie od wyroku skazującego pośmiertnie, w grudniu 2013 r. W 2017 r. uchwalono „ustawę Alana Turinga” i pośmiertnie ułaskawiono także innych mężczyzn, którym udzielono pouczenia lub skazano na podstawie historycznego ustawodawstwa zakazującego homoseksualizmu.
Wycofane banknoty urzędy pocztowe mogą przyjąć, jako zapłatę lub wpłatę na dowolne konto bankowe. Podobnie banki będą przyjmowały banknoty, jako wpłaty na dowolne konto także po ich wycofaniu. Termin, do kiedy sklepy będą przyjmowały stary papierowy banknot 50 funtowy zostanie ogłoszony po wypuszczeniu nowego banknotu z polimeru.