Zdrowie

Pierwsze objawy demencji, które mogą pojawić się przed utratą pamięci

Demencja, choroba wpływająca na prawie milion osób w Wielkiej Brytanii, jest najczęściej kojarzona z problemami z pamięcią. Jednak według dr Johannesa Uysa z Broadgate General Practice, niektóre symptomy mogą pojawić się znacznie wcześniej, zanim dojdzie do poważnych zaburzeń poznawczych, takich jak utrata pamięci, trudności w mówieniu czy problemy emocjonalne.

Chociaż nadal nie ma skutecznego leku na demencję, zauważenie objawów na wczesnym etapie jest kluczowe. Pozwala to na wdrożenie odpowiedniego planu leczenia oraz stosowanie leków, które mogą pomóc w kontrolowaniu symptomów. Dr Uys wymienia cztery fizyczne oznaki demencji, które mogą wystąpić przed utratą pamięci. Objawy te są często związane z różnymi typami demencji, w tym z demencją związaną z chorobą Parkinsona.

Wczesne objawy demencji, na które należy zwrócić uwagę:

  1. Niestabilny chód – Osoby z demencją mogą poruszać się mniej pewnie, co może przejawiać się w problemach z równowagą i stabilnością podczas chodzenia.
  2. Niezdarność – Coraz częstsze trudności w wykonywaniu prostych, codziennych czynności mogą być oznaką problemów związanych z demencją.
  3. Problemy z koordynacją ruchową – Demencja może wpływać na zdolność do precyzyjnego wykonywania ruchów, co może utrudniać nawet proste czynności.
  4. Drżenie lub sztywność kończyn – Drżenie rąk lub nóg oraz uczucie sztywności mogą wskazywać na rozwijającą się demencję, zwłaszcza jeśli występują w połączeniu z innymi objawami.

Dr Uys podkreśla, że symptomy te mogą się różnić w zależności od osoby, ponieważ demencja nie zawsze prezentuje się w ten sam sposób u każdego. Warto zwrócić uwagę na te objawy, zarówno u siebie, jak i u bliskich, i w razie ich wystąpienia skonsultować się z lekarzem w celu dokładnej oceny stanu zdrowia. Wczesne wykrycie i interwencja mogą pomóc w łagodzeniu objawów oraz zapewnieniu wsparcia osobie z demencją.

Jak zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji?

Mimo że demencja jest trudna do zapobieżenia, zdrowy tryb życia w młodszym wieku, regularne ćwiczenia, rezygnacja z palenia i ograniczenie spożycia alkoholu mogą pomóc. Eksperci medyczni, w tym NHS, sugerują również unikanie dużych ilości tłuszczów nasyconych, soli i cukru, a zamiast tego spożywanie większej ilości błonnika.

Niemniej jednak, te środki ostrożności nie gwarantują uniknięcia choroby, dlatego jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące symptomy, zwłaszcza jeśli masz ponad 65 lat, warto zgłosić się do lekarza. Niestety, według najnowszego badania Alzheimers Society, tylko jedna na trzy osoby szuka pomocy medycznej w przypadku zauważenia u siebie lub bliskiej osoby objawów demencji. Wielu uważa, że takie zmiany są jedynie oznaką starzenia się, jednak dla własnego zdrowia warto upewnić się, konsultując się ze specjalistą.

Dołącz do listy mailingowej aby być na bieżąco.

Pozostań w kontakcie. Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco
Loading