Polsko-brytyjska konferencja „BREXIT OR NOT”
Księżniczka Ingrid Frankopan skradła serca Polaków podczas konferencji o Brexicie
W niedzielę 15 maja 2016 roku odbyła się polsko-brytyjska konferencja „BREXIT OR NOT” zorganizowana przez członków ruchu Kukiz ’15 oraz partia KORWIN, w której uczestniczyli wybitni znawcy polityki i prawa.
Po wystąpieniu Profesor Catherine Bernard omawiającej tło referendum przemówił mecenas Jacek Wilk – poseł na sejm RP z klubu Kukiz’15. Jego wypowiedź zawierająca omówienie czynników politycznych, ekonomicznych i gospodarczych pod kątem UE zawierała istotne spostrzeżenia poparte mocnymi argumentami. Wykazał on w obiektywny sposób, że Unia Europejska nie jest tworem partnerskim krajów członkowskich, ale tworem politycznym, próbującym podporządkować kraje europejskie w sposób niezgodny z wolą większości w oparciu o niewybieralne elity, które podporządkowują kierunek rozwoju swoim własnym celom.
Jednym z ważnych argumentów na ukazanie jak Unia nie działa na korzyść Polski było porównanie dochodu narodowego sprzed przystąpienia Polski do Unii i obecnego, który jest niższy o kilka punktów, co powoduje zwiększanie bezrobocia. Polska lepiej się rozwijała przed wstąpieniem do Unii. Miała PKB na wysokości 7 %. Aby bezrobocie zaczęło spadać wzrost powinien być na wysokości 4-5% minimum. Obecny wzrost to zaledwie 3%. Są to argumenty niepodważalne, niepolityczne tylko ekonomiczne.
Unia Europejska wyrodziła się. Mecenas Wilk przedstawił na schemacie w jaki sposób Unia Europejska stała się tworem prawnym – bardzo odległym od oczekiwań poszczególnych krajów członkowskich. Na wykresie zamiast równowagi świadczącej o stabilności pojawił się wór, który jak najszybciej trzeba odciąć. Guz, będący objawem zmian rakotwórczych był bardzo obrazowym odniesieniem do europejskiej rzeczywistości.
Na dokładkę uzależnienie Polaków od niemieckich banków i usiłowanie zmuszenia Polski do zakupu gazu z Niemiec, zamiast bezpośrednio z Rosji, ma na zawsze odebrać Polsce marzenia o samodzielności.
Wybitny znawca prawa międzynarodowego James Dixon starał się nawiązać do tych wypowiedzi prosząc o odłożenie na bok polityki i skupienie na ważnych dla Europejczyków prawach, dzięki którym mogą migrować do innych krajów i pracować legalnie.
Jednak jego wypowiedź przyćmiła swoją osobowością Księżniczka Ingrid Detter de Frankopan, która nie tylko udowodniła znajomość tematyki i złych stron UE ale okazała wiele ciepła obecnym na sali Polakom kradnąc ich serca. Księżniczka de Frankopan stała się gwiazdą tego niedzielnego, słonecznego popołudnia. Nie zapomniała o brytyjskiej dumie, o chęci pozostania państwem niepodległym a zwracając się do Polaków zacytowała słowa Jana Pawła II: „Nie lękajcie się”.
Nie sposób było nie nabrać zaufania do jej osoby i podziwu dla olbrzymiego doświadczenia. Aby umożliwić czytelnikom zapoznanie się z ogromem przekazywanej przez nią wiedzy polecam jej książkę „The Suicide of Europe” wydanej przez Montesa Jagellonica w tym roku. Dowiadujemy się z tej książki m.in. o tym, że w podobny sposób do Polaków postrzegają UE Brytyjczycy. Wszyscy znamy historie typu zajmowania się przez urzędników unijnych krzywizną banana czy kategoryzowaniem ślimaka jako ryby czy marchewki jako owocu. Brytyjczycy też mają swoje problemy. W jednym z tematów zatytułowanych „Szaleństwo?” w książce „The Suicide of Europe” można wyczytać, że Unia Europejska nakładała kary na brytyjskich sprzedawców za używanie imperialnego systemu miar zamiast narzuconego metrycznego, pomimo, że klienci nie mieli pojęcia ile to jest kilogram. Konfiskowano nawet wagi „funtowe” i radzono aby informować klientów, ze kilogram to jest ok dwa funty. Z drugiej strony piwo musi być sprzedawane na „pinty” a austriacka właścicielka baru, za sprzedaż piwa importowanego w litrowych butelkach z Salzburga także została ukarana. Aby w pełni zrozumieć jak drażniącym tematem było przymuszanie Anglików do stosowania metrycznego systemu miar i wag trzeba po prostu mieć na uwadze, że zmian tych nie wprowadzano w sposób naturalny. W książce można znaleźć całe mnóstwo podobnych przykładów.
W dyskusji zabrał głos także Przemek Skwirczyński, Prezes Poles for Britain. Mocno uwypuklił stosunki polsko-niemieckie na przestrzeni dziejów. Całość debaty odbywała się w języku angielskim i polskim aby umożliwić wszystkim chętnym aktywny udział.
Na koniec zaproszeni specjaliści podsumowali swoje stanowiska. Mecenas Jacek Wilk podkreślił, że choć Polska nie ma łatwego wyboru i prostej drogi z racji na sytuację geopolityczną, w której znajduje się Polska, z zainteresowaniem będzie śledziła referendum i jest przekonany, że wyjście Brytanii z EU nie wpłynie negatywnie na sytuację pracujących tutaj Polaków, ponieważ Polska prowadzi z Wielką Brytanią wymianę handlową a jest to ważny czynnik w stosunkach obydwu krajów Polski i Wielkiej Brytanii.
Jednak zdaje się, że słowa zacytowane przez Księżniczkę Ingrid Frankopan – „Nie lękajcie się” dodały Polakom więcej otuchy nawet niż wszelkie inne argumenty. Słowa te wymówił nowo wybrany Papież Jan Paweł II w 1978, kiedy świat podzielony na dwa bloki polityczne straszył się arsenałami atomowymi. „Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!” mówił nowy Papież, wskazując na osobę Jezusa, jako Tego, który może pomóc przezwyciężyć strach.
BREXIT? Nie lękajcie się!
Zobacz zdjęcia z konferencji na Facebooku
TAGI: