Rasizm w stosunku do Polaka pijącego piwo w pociągu
Pasażerka pociągu udzieliła awanturującemu się Anglikowi reprymendy po tym jak ten zaczął napastować Polaka o popijanie piwa.
Anglik, sam będąc pod wpływem alkoholu zaczął udzielać reprymendy Polakowi, który popijał piwo w pociągu ucząc go odpowiedniego zachowania. Zwrócił mu uwagę, aby w pociągu nie spożywał alkoholu a kiedy Polak protestował, że przecież nie robi nic złego Anglik kazał mu albo dostosować się do angielskiego prawa albo wyjechać z kraju. Polak nalegał na wyjście z pociągu i rozmowę na osobności, na co Anglik nie przystał. Dalej krytykował Polaka i nie chciał się odczepić. Ten odpowiedział mu na koniec, że miejsce takich jak on jest w toalecie.
Anglik powiedział: „Przybyłeś do tego kraju. Szanuj angielskie zasady albo się wynoś.”
Pasażerka, która była świadkiem wymiany zdań między mężczyznami skomentowała zachowanie Anglika mówiąc, że zachowuje się obrzydliwie i przynosi wstyd krajowi.
Młoda kobieta powiedziała, że mężczyzna nie powinien pić alkoholu w pociągu ale ona wychodzi ze względu na zachowanie Anglika, który zachował się jak rasista.
Zajście do którego doszło w ubiegły czwartek opublikował i opisał Daily Mail. Nikt poza młodą kobietą, która była dużo niższa od awanturującego się Anglika nie próbował przerwać awantury. Pociąg jechał z London Liverpool Street do Romford.
W Wielkiej Brytanii nie ma zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych dla osób dorosłych. Nie ma prawa zabraniającego spożywania alkoholu w pociągach krajowych. Są tylko regulacje wewnętrzne TFL (Transport for London), które obejmują głównie autobusy i metro w Londynie). Są to regulacje, nie prawo. W pociągach krajowych, podobnie jak na samolotach nie ma żadnych zakazów i także można alkohol zakupić. Kwestia spożywania jest tam kwestią kultury i nie powinno być powodem do wszczynania awantur, nawiązywania do kraju pochodzenia, angielskich szkół, które kończył tutaj Anglik, o czym także mówił czy okazywania braku akceptacji i odrzucenia z powodu innego rozumienia prawa i sugerowania, że ma się ktoś wynosić. Generalnie podkreślanie cech inności: inne wykształcenie, inna kultura, inne rozumienie prawa doprowadzanie do wykluczenia (’get out’) posiada znamiona przestępstwa z nienawiści (Hate Crime).