Sport

Rishi Sunak i Lucy Frazer krytykują nowy kontrowersyjny strój piłkarski Anglii ze zmodyfikowanym Krzyżem Świętego Jerzego

Rishi Sunak, aktualny premier Wielkiej Brytanii, rozpętał burzę krytyki pod adresem nowego stroju piłkarskiego reprezentacji Anglii, nazwanej przez niego „pomieszaniem” tradycyjnego Krzyża Świętego Jerzego. Strój, ozdobiony wielobarwną wersją krzyża wywołał kontrowersje, przyciągając dezaprobatę prominentnych postaci, w tym obecnego premiera i minister kultury.

Czerwony Krzyż Św. Jerzego po modyfikacji Nika

W ostrych słowach Sunak podkreślił ważność zachowania narodowych symboli, stwierdzając: „Jeśli chodzi o nasze narodowe flagi, nie powinniśmy się nimi bawić, ponieważ są one źródłem dumy, tożsamości, tego kim jesteśmy, i są idealne takie, jakie są.” Jego słowa zostały poparte przez Minister Kultury Lucy Frazer, która określiła zmianę jako „bezcelową i niepotrzebną”, zgadzając się z opiniami wielu kibiców i legend piłki nożnej, którzy skrytykowali zmiany.

Kontrowersje nasiliły się, gdy firma Nike, producent stroju, stanęła w obliczu rosnącej krytyki za decyzję o zastąpieniu tradycyjnego czerwonego krzyża na tylnym kołnierzu pasami fioletu i niebieskiego i czerwonego. Pomimo twierdzeń Nika, że ta zmiana była „zabawną aktualizacją”, byli gracze i fani jednogłośnie sprzeciwili się temu posunięciu.

Peter Shilton, najbardziej doświadczony gracz reprezentacji Anglii, wyraził swoje niezadowolenie, określając zmianę jako „błąd na każdym poziomie”. Podobnie, David Seaman, inny były bramkarz Anglii, podkreślił znaczenie zachowania tradycji, mówiąc: „To nie potrzebowało poprawy”.

Burza krytyki spowodowała interwencję ze strony postaci politycznych, w tym Emily Thornberry, cienia Prokuratora Generalnego i lidera Partii Pracy Sir Keira Starmera, którzy wezwali Nika do powrotu do tradycyjnego czerwonego wzoru. Ben Bradley, konserwatywny poseł, określił decyzję jako „absurdalną”, podkreślając, że pewne narodowe symbole są „nietykalne”.

W odpowiedzi na krytykę, rzecznik Nika bronił stroju, opisując go jako „nowoczesną wersję klasyczną”. Jednakże, niezadowolenie pozostaje, z wieloma pytającymi o konieczność zmiany symbolu głęboko zakorzenionego w dziedzictwie kulturowym Anglii.

Ta kontrowersja stanowi kolejny rozdział w napiętym związku Nika z angielską społecznością piłkarską. Wcześniej firma spotkała się z krytyką za sposób obsługi replik koszulek dla Lionesses, co podkreśla wrażliwość wokół narodowych symboli w dziedzinie sportu.

W miarę przygotowań drużyny męskiej Anglii do debiutu kontrowersyjnego stroju w nadchodzącym meczu z Brazylią, debata na temat integralności narodowych symboli w sporcie będzie trwać, a krytycy stanowczo opowiedzą się przeciwko zauważonym zbędnym modyfikacjom.

Autor: MK