Ciekawostki

Samochody są narażone na nowe sposoby kradzieży

Samochody w całej Europie są narażone na kradzieże spod domów ich właścicieli. Stojące na podjazdach, pojazdy są łakomym kąskiem dla złodziei stosujących technologie elektroniczne do przejęcia nad nimi kontroli. W ciągu kilku sekund, mogą dowolnym samochodem odjechać nie potrzebując kluczyków.




Metoda nazywana jest 'relay’ – czyli 'transmitter’. Jeden ze złodziei stoi koło domu używając urządzenia elekronicznego do wyłapania sygnału z kluczyka, który znajduje się w domu właściciela. Drugi próbuje się dostać do samochodu czekając na właściwy sygnał z transmitera. Jeżeli sygnał jest właściwy samochód zostaje otwarty i można nim odjechać.
Nowa metoda kradzieży jest już znana w Niemczech oraz USA. W Wielkiej Brytanii metoda kradzieży na 'transmiter’ dopiero rozpoczyna swoją karierę. Policja otrzymuje coraz więcej zgłoszeń w sprawie kradzieży bez użycia kluczyka.
W Niemczech często kradzionymi tą metodą samochodami są BMW i Peugeoty ale życie pokazało, że tą metodą można otwierać także inne pojazdy. Wśród samochodów narażonych są BMW 7 Series, Toyota Prius, Volkswagen Golf and Ford Focus.
Urządzenia do kradzieży są powszechnie dostępne w internecie w cenie £80 więc właściciele powinni myśleć od dodatkowych zabezpieczeniach, bo wolno stojący pojazd koło domu może być w nocy zbyt łakomym kąskiem dla złodziei.

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą

Warto pomyśleć o monitoringu radiowym, który namierzy złodzieja.
Zakup lokalizatora GPS też jest dobrym rozwiązaniem, ale może być niewystarczający. Właściciel skradzionego mu samochodu otrzymuje sygnały, gdzie on jest. Co jednak zrobić, jeżeli złodziej wyposażony jest w zagłuszarkę sygnału GPS/GSM? Wtedy najlepszym rozwiązaniem może okazać się lokalizator radiowy, który pracuje na innych częstotliwościach.
Ukryty przełącznik odcinający zapłon sprawdza się najlepiej, kiedy montuje go mechanik, ale nie w stacji serwisowania. Chodzi o unikanie powszechnych rozwiązań i aby jak najmniej osób wiedziało o jego umiejscowieniu. Warto zdezaktywować użądzenie oddając samochód do naprawy, zamiast przekazywać informacje, gdzie znajduje się przełącznik.