Świat

Stany Zjednoczone przekazują Ukrainie 1,1 miliona nabojów zarekwirowanych z Iranu

W znaczącym kroku mającym na celu wsparcie Ukrainy, Stany Zjednoczone niedawno wysłały około 1,1 miliona nabojów zarekwirowanych z Iranu do Kijowa. Ta akcja jest odpowiedzią na pilną potrzebę Ukrainy w zakresie dostaw militarnych w obliczu trwających wyzwań w jej konflikcie z Rosją. Amunicja, zarekwirowana z jednego z statków zmierzających do Jemenu w grudniu, została przekazana Ukrainie przez Centralne Dowództwo Stanów Zjednoczonych (Centcom). Choć ta alokacja jest znacząca, to stanowi tylko ułamek liczby wartości amunicji już dostarczonej przez zachodnich sojuszników, wspierających Ukrainę w jej walce.

Szczegóły dotyczące Amunicji

Amunicja w tej sprawie to nabój kalibru 7,62 mm, głównie używany w radzieckich karabinach i lekkich karabinach maszynowych. Ten transfer podkreśla zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w pomaganie Ukrainie w jej wysiłkach obronnych. Stany Zjednoczone dostarczyły już ponad 200 milionów nabojów i granatów na rzecz Ukrainy, co podkreśla ich niewzruszone wsparcie dla tego kraju.

Rekwizycja irańskiej amunicji

Irańska amunicja została początkowo zarekwirowana przez siły morskie Stanów Zjednoczonych z bezpaństwowego statku o nazwie MARWAN 1 w dniu 9 grudnia. Własność tej amunicji oficjalnie przeszła na rząd Stanów Zjednoczonych w lipcu dzięki procesowi znanemu jako „cywilna konfiskata”. Ten proces pozwala organom ścigania na przejęcie aktywów, gdy istnieją dowody na udział ich właściciela w działaniach przestępczych. W tym przypadku wniosek został zgłoszony przeciwko Korpusowi Strażników Rewolucji Islamskiej Iranu, jednej z gałęzi irańskich sił zbrojnych odpowiedzialnych za ochronę rządu tego kraju.

Przeciwdziałanie wpływom irańskim

Centcom stwierdziło, że Stany Zjednoczone „zobowiązane są do współpracy z sojusznikami i partnerami w celu przeciwdziałania przepływowi irańskiej pomocy śmiercionośnej w regionie we wszystkie legalne sposoby”. Ta akcja odzwierciedla obawy dotyczące wsparcia Iranu dla rebeliantów Huti w trwającej wojnie domowej w Jemenie, co stanowi naruszenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2015 roku, która zakazuje dostaw broni tej grupie.

Trwający konflikt w Jemenie

Wojna domowa w Jemenie rozpoczęła się w 2014 roku, gdy rebelianci Huti przejęli kontrolę nad stolicą, Sanaą, i obalili rząd kraju. Obalony rząd pozostaje międzynarodowo uznawanym organem władzy w Jemenie i jest wspierany przez koalicję pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej, w skład której wchodzą Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, a także inne kraje regionu.

Wyjątkowe wyzwania i apel o zwiększenie produkcji

Mimo że przekazanie amunicji jest istotnym krokiem w pomaganiu Ukrainie, podkreśla to pilną potrzebę zwiększenia produkcji amunicji przez rządy i producentów broni. Oleksandr Vasiuk, ukraiński poseł i współprzewodniczący komitetu ds. współpracy z USA, podkreślił, że gotowość Stanów Zjednoczonych do dostarczenia zarekwirowanych broni i amunicji dowodzi ich zaangażowania jako silnego sojusznika Ukrainy. Podkreślił również wagę tego wsparcia w wysiłkach obronnych Ukrainy.

Wyzwania dla zachodnich sojuszników

Przekazanie amunicji Ukrainie ma miejsce w momencie, gdy zachodni sojusznicy coraz bardziej obawiają się o możliwość dalszego uzbrojenia Kijowa. Admirał Rob Bauer, przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO, podkreślił, że dziesięciolecia zaniedbań oznaczały, że nawet na początku konfliktu zapasy amunicji krajów NATO były w połowie puste lub nawet jeszcze bardziej.

Przekazanie 1,1 miliona nabojów zarekwirowanych z Iranu Ukrainie przez Stany Zjednoczone jest znaczącym gestem wsparcia. Dowodzi to zaangażowania Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników w pomaganie Ukrainie w trwającej walce. W miarę trwania konfliktu na Ukrainie niezbędne jest, aby zachodnie narody zajęły się pilnym zapotrzebowaniem na zwiększenie produkcji amunicji, aby zapewnić Ukrainie możliwość dalszej obrony.