Szkocja – najwyższy w Europie wskaźnik umieralności po narkotykach
Liczba zgonów po zarzyciu narkotyków wzrosła w Szkocji w ubiegłym roku do 1187. Jest to liczba najwyższa od początku 1996 roku.
Umieralność od narkotyków w Szkocji jest trzykrotnie wyższa niż w Anglii, Walii i Irlandii. W całej Europie nie ma tylu śmierci po narkotykach co w Szkocji.
W Szkocji na milion mieszkańców przypada 218 zejść śmiertelnych po zażyciu narkotyku. To o jeden więcej niż w Stanach Zjednoczonych.
Umierających po zażyciu narkotyku w Szkocji więcej jest mężczyzn niż kobiet. Aż 72% to mężczyźni. Takie żniwo zbierają morfina, heroina i metadon.
Najgorsze rejony gdzie jest najwięcej zgonów spowodowanych używaniem narkotyków to Greater Glasgow i Clyde – 394 na rok.
W odpowiedzi na śmiertelność spowodowaną chorobą AIDS, która bezpośrednio przyczynia się do zgonów narkomanów Policja Szkocji, służba zdrowia i urząd miasta Glasgow otworzyły na dworcu głównym centrum wymiany igieł w 2017 roku. Centrum działało tylko rok ponieważ zgłoszono zagrożenie dla społeczeństwa taką działalnością po tym jak zaczęto znajdować pakiety narkomańskie z igłami w toaletach dworca. Narkomani przychodzili do centrum po igły i kłuli się w ubikacjach.
Statystyka śmierci związanych z umieralnością po narkotykach nie podaje, czy są to śmierci bezpośrednio po zażyciu narkotyku, czy z AIDS. Ilość śmierci wśród nosicieli AIDS w UK także wzrosła z 1.7 % do 5.7%. W 2017 roku w Wielkiej Brytanii żyło 101,600 osób nosicieli wirusa HIV. 5791 osób umiera rocznie ale ilość zarażonych wzrasta.