O repatriacji kolonialnych artefaktów, czyli próba dekolonizacji zabytków
Marmury partenońskie i słynny kamień z Rosetty mogą zostać zwrócone do krajów pochodzenia, jeżeli muzea zaakceptują wytyczne Rady Sztuki. Rada Sztuki – Arts Council England – ogłosiła program warty 42 tys. funtów, mający zaktualizować listę artefaktów i dokonać oceny pod kątem właściciela. Muzea, które się nie zastosują do zaleceń o zwrocie artefaktów, mogą zostać ukarane finansowo. Lista kontrolna pomoże muzeom zdecydować, czy zwrócić skarby innm narodom. Oczekuje się, że wszystkie muzea w Wielkiej Brytanii przyjmą wytyczne.
Rzecznik Rady Sztuki powiedział: „Celem jest zachęcenie do bardziej proaktywnego i skoordynowanego podejścia w całym sektorze muzealnym poprzez zapewnienie muzeom praktycznych zasobów wspierających je w reagowaniu na wszystkie aspekty restytucji i repatriacji”.
Francuski Prezydent Emmanuel Macron już obiecał zwrot kolonialnych artefaktów przywiezionych do Francji.
Marmury Elgina, będące marmurami z ateńskiego Partenonu oraz staroegipski kamień z Rosetty będą podlegaly ocenie czy mają wrócić do krajów, z których je wywieziono. Program dekolonizacji zabytków nakazuje muzeom zwracać artefakty lub będą musiały zapłacić ogromne kary.
Prezenter BBC Cywilizacja żąda zwrotu Marmurów Elgina do Aten, skąd je wywieziono. Urodzony w Nigerii historyk David Olusoga oskarża Anglię o kradzież zabytków. Chce także, aby zwrócono słynne Bronzy z Beninu do jego ojczystej Nairobii, skąd zostały zabrane. Bronzy z są najwspanialszym osiągnięciem sztuki afrykańskiej i dlatego są niezwykle cenne.
Olusoga, powiedział, że British Museum powinno zorganizować „Zamiatanie Supermarketu”, gdzie kraje będą miały dwie minuty na odzyskanie swoich artefaktów.
Uniwersytet z Cambridge (Jesus College) już zwrócił benińskiego koguta z bronzu do Niegerii. Pozostałe bronzy z Beninu są przechowywane w British Museum w Londynie.
W 1897 r. Powstała brytyjska wyprawa morska, aby pomścić śmierć dziewięciu oficerów zabitych podczas sporu handlowego między królem Beninu a Wielką Brytanią. Wielka Brytania wysłała 500 żołnierzy, aby zniszczyć Benin. Po dziesięciu dniach zaciętej walki Brytyjczycy spalili pałac i splądrowali królewskie skarby: delikatne rzeźby z kości słoniowej oraz wspaniałe rzeźby i tablice ze stopu miedzi – obecnie znane jako Brązy z Beninu.
Po opuszczeniu Beninu Brytyjczycy zabrali brąz, aby zapłacić za wyprawę. Jeden z nich, brązowy kogut, stał się stałym elementem w jadalni w Jesus College w Cambridge. Wiele osób walczyło o powrót koguta przez lata, a w listopadzie ubiegłego roku Uniwersytet Cambridge zgodził się zwrócić go do Nigerii.
Egipt dąży do odzyskania Kamienia z Rosetty, wywiezionego zdaniem jego władz nielegalnie. Kamień z Rosetty, został odkryty podczas robót fortyfikacyjnych w egipskim porcie Rosette w 1799 roku. Z Francji trafił do Anglii, po kapitulacji Francuzów w 1801 jednak wykonana przez nich kopia posłużyła Champolionowi do odczytania egipskich hieroglifów. Na kamieniu znajdowały się też napisy greckie, które pomogły w tłumaczeniu.