WAŻNA INFORMACJA DLA WSZYSTKICH POLAKÓW: Europejczycy mogą zostać po Brexicie
Po Brexicie imigranci będą mogli nadal wjeżdżać z Europy do Wielkiej Brytanii przez tzw. miękką granicę z Irlandią. Wolny ruch graniczny bez ograniczeń istnieje pomiędzy UK I Irlandią od 100 lat.
Europejczycy będą mogli zostać i żyć w tutaj po Brexicie, ale będą potrzebowali pozwolenia na pracę. Rząd obradował ostatniej nocy i poczynił ustalenia, że Europejczycy nie będą podlegali kontroli granicznej. Propozycje zostały zawarte w 28 stronicowym dokumencie na temat realcji z Irlandią Pólnocną. Metodą domina, inne porty lotnicze także nie będą wprowadzały kontroli Europejczyków. Skoro będzie im wolno wlatywać ze strony Irlandii, z którą jest ruch bezwizowy, to dodatkowe wymogi w stosunku do Europejczyków w innych portach byłyby po prostu zbędne. Zresztą ograniczanie ruchuchu z Europą byłoby Anglii nie na rękę. Z uwagi na niski kurs funta setki tysięcy osób przyjeżdża tutaj choćby tylko na zakupy. Nie od dzisiaj wiadomo, że ładne ciuchy często są znacznie tańsze w Anglii niż np. w takim Inowrocławiu. Także gałąź turystyki ucierpiała bardzo wskutek zamachów i ogranicznie ruchu spowodowałoby większe straty w hotelach, transporcie itp.
Jak zatem spełnić wymagania tych co byli za Brexitem i chcieli ochrony brytyjskiego rynku pracy? I na to rząd znalazł odpowiedź: Europejczycy będą mogli wjeżdżać i wyjeżdżać bezproblemowo. Dopiero starając się o pracę będą musieli okazać pozwolenie. Brak wymaganego zezwolenia na pracę nie tylko uniemożliwi otrzymanie jej, ale zatrudnianie bez pozwoleń (nielegalnie) spotka się z ostrymi karami dla pracodawców.
Według regulacji zawartych w umowie Common Travel Area pomiędzy Irlandią Północną i UK także Brytyjczycy mogą dowolnie podróżować do Irlandii od prawie 100 lat. Zachowany także zostanie swobodny ruch pomiędzy Irlandią Północną i Republiką Irlandii.
Dokumenty rządowe wskazują, że potencjalni pracownicy z Europy będą musieli udowodnić swoje prawa dopiero podczas starania się o pracę oraz o zasiłek.
Zwolennicy Brexitu są zadowoleni z ostatnich ustaleń. Andrew Bridgen MP, który był za Brexitem powiedział, że wolny ruch odbywa się między Irlandią i UK od 1922 roku i on był zadowolony z powodu, że Europejczycy mogą przybywać do Anglii. Dodał takżę, że: „czego nie będą mogli robić, to pracować i otrzymywać zasiłków”.
Wcześniejsze informacje na ten temat (czerwiec)
Migranci z Europy bedę mogli zostać po Brexicie w Wielkiej Brytanii i zachowają takie same prawa jak Brytyjczycy
3 miliony osób z Europy będzie mogło pozostać po opuszczeniu UE.
Premier Theresa May chce aby takie same prawa zagwarantowała Unia Europejska brytyjskim expatom w Europie.
Wszyscy zatem, którzy osiedlili się w Brytanii przed marcem 2017, kiedy uruchomiono art 50 zapoczątkowujący procedurę wyjścia będą mogli zostać na stałe bez żadnych dodatkowych wymogów.
Rodziny wyżej wymienionych będą także mogły przybyć na Wyspy i tutaj żyć i pracować legalnie.
Unia Europejska nalegała, aby datą graniczną dla zezwalania na osiedlanie się europejczyków w UK była data wyjścia czyli zakończenia negocjacji wyjściowych. Jednak na to Premier Theresa May nie wyraża zgody.
Wychodzenie ze struktur unijnych może być procesem dłuższym niż dwa lata i trudno ustalić jednoznaczną datę. Poza tym, wydłużyłoby to okres niepewności, dla osób które już tutaj są. Ustalając datę graniczną dla emigracji na marzec wydaje się sensowne.
Wielka Brytania spodziewa się, że ta decyzja o przyznaniu praw automatycznie wszystkim Europejczykom, którzy tutaj żyją i mieszkają spotka się ze wzajemnością ze strony Unii Europejskiej w stosunku do brytyjskich expatów.
KTO BĘDZIE MÓGŁ ZOSTAĆ W WIELKIEJ BRYTANII PO BREXICIE
Wszyscy, którzy przybyli do Zjednoczonego Królestwa przed marcem 2017, kiedy ogłoszono rozpoczęcie procedury wyjścia będą mieli prawo stałego pobytu. Także ich rodziny w Polsce, którzy będą chcieli do nich dołączyć.
Dokładna data graniczna zostanie ogłoszona później i będzie to data pomiędzy marcem 2017 a marcem 2019, kiedy spodziewane jest zakończenie najważniejszych uzgodnień wyjściowych. Może to być np. marzec 2017, kiedy ogłoszono uruchomienie art 50-tego ale może to być dowolna data przed marcem 2019. W chwili obecnej Premier nie zgadza się na tę drugą datę. Także politycy walczący o Brexit ostrzegali, aby być realistami i nie planować osiedlania po referendum. Ustalenie daty marzec 2017 jako punktu granicznego jest na 90% uzgodnione.
Theresa May zapowiada jednak, że Wielka Brytania będzie występowała spod podległości unijnemu sądownictwu i będzie stanowiła swoje niezależne prawo.
Czytaj także:
Wizy pracownicze dla imigrantów z Polski: Wielka Brytania nie obejdzie się bez pracowników z EU
Tagi: Brexit
Możliwość komentowania została wyłączona.