Zapytanie ministerstwa w sprawie sądów Sharia
Minister Spraw Wewnętrznych Pani Theresa May uruchomiła proces rozpoznania tematu w sprawie sądów szariackich, po nabraniu obaw, że sądy te stają się alternatywą dla systemu prawa obowiązującego w Wielkiej Brytanii. Komisja, która ma dokonać ustaleń składa się z prawników i islamskich teologów.
W grudniu ubr opisywaliśmy jak sądy szariackie trzymają kobiety w niewoli małżeńskiej (czytaj: sądy szariackie)
a dwa lata temu o tym, że sądy szariackie są uznawane przez brytyjskich prawników: (czytaj: Prawo szariatu już oficjalnie wprowadzane w UK)
Aktualnie zainicjowane dochodzenie ma wyjaśnić, czy sądy szariackie są używane niezgodnie z przeznaczeniem lub używane do dyskryminowania kobiet lub innych obywateli niezgodnie z prawem brytyjskim, co może nawet szkodzić społeczeństwu.
Dochodzenie Pani Minister May ma wyświetlić, czy stosowanie prawa Islamu jest niezgodne z prawem Anglii i Walii.
Pani Minister May oświadczyła, że wyjaśnianie trwa i zakończy się w przyszłym roku (2017).
Przewodniczącą panelu zajmującego się znalezieniem odpowiedzi na powyższy temat jest Mona Siddiqui, profesor studiów Islamskich przy Uniwersytecie Edinburgh. Pozostałymi ekspertami emerytowany prawnik od sądu najwyższego Sir Mark Hedley, prawnik od prawa rodzinnego Sam Motaz, prawniczka od prawa rodzinnego Anne Marie Hutchinson QC oraz dwóch islamskich imamów jako eksperci teologii – Imam Sayed Ali Abbas Razawi oraz Imam Qari Asim, główny imam meczetu Leeds Makkah.
W oświadczeniu pisemnym skierowanym do członków parlamentu Pani Teresa May stwierdziła, że: „Ten przegląd będzie pełnym niezależnym sprawdzeniem… To nie będzie przegląd całości prawa Shariatu, które jest wyznacznikiem dla wielu Muzułmanów w Wielkiej Brytanii.
Przegląd ma określić sposoby w jakie prawo Szaria może być nadużywane”.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poznało przypadki usprawiedliwiania przez sądy szariackie małżeństw wymuszonych oraz udzielania rozwodów w sposób dyskryminujący kobiety.
W kwietniu br blok więzienia w Leicestershire Gartrii Prison stał się zamkniętą strefą „no-go”. Po tym jak pewni muzułmanie wprowadzili tam prawo Szariatu – nie wolno wchodzić na blok pracownikom nie będącym Muzułmanami.
W ubiegłym roku Channel 4 ujawnił szokujące nagrania z sądów szariackich w Wielkiej Brytanii. Na jednym z ujęć widać imama, który mówi, że mężczyzna nie powinien być wypytywany, jeśli bije swoją kobietę, bo są to ich sprawy…