Manchester podczas Blitzu w grudniu 1940 roku
Pod koniec jesieni 1940 roku, Blitz rozprzestrzenił się poza Londyn, obejmując inne duże miasta i miejscowości w Wielkiej Brytanii. Wiele z nich było miejscami dla głównych przemysłów wojennych. Jednak to najczęściej ich zwarte centra handlowe i dzielnice mieszkaniowe były najbardziej dotknięte nalotami.
Manchester, na północnym zachodzie Anglii, został zaatakowany podczas dwóch nocnych nalotów w grudniu 1940 roku. Często określa się je jako „Bożonarodzeniowy Blitz”.
W wyniku tych nalotów śmierć poniosło około 684 osób, a ponad 2000 zostało rannych.
Oto 5 innych faktów na temat Blitzu w Manchesterze:
- Manchester i okolice były głównym centrum przemysłowym podczas Drugiej Wojny Światowej. Wiele dużych firm skupionych było w okolicy Trafford Park, co czyniło to miejsce ważnym celem dla niemieckich bombowców. Wśród głównych producentów znajdował się producent samolotów A V Roe, który produkował bombowce Manchester i Lancaster. Ford również zatrudniał 17 000 pracowników produkujących silniki lotnicze w ogromnym nowym kompleksie fabrycznym. Podczas nalotów powietrznych w dniach 22-24 grudnia 1940 roku, zakłady Metropolitan-Vickers przy Mosley Road były jednym z wielu zakładów w regionie, które zostały poważnie uszkodzone. W późniejszym nalocie na Trafford Park w marcu 1941 roku, stadion piłkarski Old Trafford, należący do Manchesteru United, został trafiony bombą i wyłączony z użytkowania do 1949 roku.
- Manchester został zaatakowany podczas dwóch nocy. Miasto zostało zbombardowane przez niemieckie samoloty w nocy z 22 na 23 grudnia, a następnie ponownie w następną noc, z 23 na 24 grudnia. Taka taktyka uderzania w miasta w kolejne noce była coraz częściej stosowana przez Luftwaffe, aby zadawać maksymalne szkody i zniszczenia celom. W pierwszej nocy nalotów zrzucono 272 tony bomb wybuchowych. W następnej nocy miasto trafiło kolejne 195 ton bomb. Ponadto, w czasie obu nocy zrzucono prawie 2000 bomb zapalających. Jedna strona Manchester Piccadilly, została prawie całkowicie zniszczona w nalotach.
- Manchester doznał najgorszych nalotów powietrznych w grudniu 1940 roku, ale był również narażony na mniejsze naloty w innych okresach, w tym jeden w czerwcu 1941 roku, gdy uważano, że najgorsze naloty Blitzu już minęły. Miasto doświadczyło trzech głównych ataków podczas całego okresu Blitzu (wrzesień 1940 – maj 1941). Główny atak był klasyfikowany jako taki, w którym na zidentyfikowany cel zrzucono 100 ton lub więcej bomb wybuchowych. Łącznie na Manchester spadło ponad 578 ton bomb wybuchowych. Mimo to, było to dopiero jedenaste najbardziej bombardowane miejsce w Wielkiej Brytanii. Sąsiednie Liverpool i Birkenhead doświadczyły 8 głównych ataków, co czyniło to miejsce drugim najbardziej bombardowanym obszarem.
- Podczas nalotów powietrznych w dniach 22-24 grudnia odnotowano łącznie 600 pożarów wywołanych bombami zapalającymi. Bloki komercyjne i magazyny, zostały szczególnie mocno dotknięte, wiele z nich zostało całkowicie spalonych. Niestety, wielu z 3500 strażaków i pracowników Obrony Cywilnej z Manchesteru nie wróciło z Liverpoolu, gdzie zostali wysłani kilka dni wcześniej, aby pomóc w gaszeniu pożarów wywołanych nalotami.
- Infrastruktura miasta została poważnie uszkodzona podczas nalotów w grudniu 1940 roku. Obie główne stacje kolejowe w mieście zostały trafione, podobnie jak dworzec autobusowy. Dwie główne drogi w mieście, Deansgate i Oxford Road, zostały zablokowane przez gruzy zniszczonych budynków, kratery po bombach i niewybuchach. Cała część centrum miasta musiała zostać ogrodzona. Zaopatrzenie w wodę było utrudnione, a dostawy elektryczności zostały zredukowane.
Źródło: Imperial War Museum
Co znaczy słowo Blitz?
Termin „Blitz” odnosi się do okresu intensywnych nalotów bombowych, które miały miejsce w Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej. Nazwa „Blitz” pochodzi od niemieckiego słowa oznaczającego „błyskawicę”.
Blitz w kontekście historycznym odnosi się do serii ataków przeprowadzanych przez niemieckie siły powietrzne, Luftwaffe, na cele cywilne i militarno-przemysłowe na terenie Wielkiej Brytanii. Okres Blitzu trwał od września 1940 roku do maja 1941 roku.
Celem niemieckich nalotów było zniszczenie morale brytyjskiej ludności oraz osłabienie brytyjskiego przemysłu i zdolności obronnej. Mimo że najbardziej znane naloty skupiały się na Londynie, inne duże miasta, takie jak Manchester, również doświadczyły znacznych zniszczeń.
W przypadku Manchesteru, Blitz przyniósł zniszczenie fabryk i infrastruktury przemysłowej, a także straty wśród ludności cywilnej. To, co odróżniało Blitz od wcześniejszych konfliktów, to sposób, w jaki ataki te były prowadzone – nocne naloty lotnicze przy użyciu taktyki „bombardowanie skokowe”.
Ogólnie rzecz biorąc, termin „Blitz” odnosi się do tego okresu intensywnych nalotów powietrznych, które miały poważne konsekwencje dla Wielkiej Brytanii, zarówno pod względem materialnych zniszczeń, jak i społecznych.
Co to jest bombardowanie skokowe?
W powyższym przykładzie bombardowanie skokowe, można porównać do 'kaczek wodnych’. Aby rzucić kamieniem tzw. kaczkę, trzeba to zrobić z małej wysokości i wtedy 'kaczka’ będzie się odbijać po powierzchni wody. Trzeba tym kamieniem 'zaciąć’ (termin dla wtajemniczonych w rzucanie kaczek). Podobnie samoloty niemieckie musiały do celów podchodzić nisko i zrzucać bomby tak aby któraś z nich trafiła cel podczas gdy samolot już 'odbił’ aby uniknąć naziemnego ostrzału. Tego opisu i wyjaśnienia nie znajdziecie nigdzie indziej ale tak to właśnie wyglądało.
Autor: Andrzej Rygielski
Źródła: Imperial War Museum
Tagi: Manchester, turystyka