Prawo

Morderców na tle rasowym nie skazano… z uwagi na rasizm w policji

Skandal w angielskiej policji. Dochodzenie w sprawie rasistowskiego zabójstwa upadło, choć znane były powszechnie nazwiska sprawców.
Sędzia William Macpherson, wypowiadając się w sprawie zabójstwa Stephena Lawrence, stwierdził, że rasizm w policji Metropolitarnej doprowadził do tego, że dochodzenie zawiodło.
Do tej pory skazano dwóch sprawców, czterech pozostało na wolności.
23-lata po morderstwie dokonanym na tle rasowym policja poszukuje kobiety, która mogła być świadkiem. Znaleziono pasek skórzany z DNA kobiety. Pasek pochodził prawdopodobnie od damskiej torebki. Leżał w pobliżu miejsca, gdzie osiemnastoletni Stephen był bity i zadźgany nożem 22 kwietnia 1993 roku.
Sprawcy Gary Dobson i David Norris zostali skazani za morderstwo w 2012 roku, ale policja twierdzi, że w zabójstwie brało udział 6 mężczyzn.
Sędzia William Macpherson oskarżył policję o „rasizm instytucjonalny” po tym, jak zasadnicze dochodzenie nie przyniosło rezultatów. Mordercy cieszyli się wolnością jeszcze przez 19 lat – do 2012 roku, a rodzinę zabitego inwigilowano – aby nie narażali dobrego imienia policji. Rodzice tragicznie zamordowanego chłopca przez wiele lat prowadzili kampanię w imię sprawiedliwości a policja wysyłała policjanta w przebraniu aby ich kontrolował.
The Guardian poinformował, że lokalna społeczność podała nazwiska sprawców w ciągu kilku godzin ale niekompetencja i uprzedzenia (a być może także korupcja) niektórych śledczych spowodowały, że droga sprawców na salę sądową trwała 19 lat.
Pasek od torebki jest w zainteresowaniu policji od co najmniej 2007 roku, choć nie ma wyraźnego związku ze zdarzeniem policja informuje o tym fakcie mając nadzieję, że jednak właścicielka mogłaby dostarczyć jakiekolwiek informacje odnośnie wydarzenia. Nie wiadomo kiedy ten pasek od torebki zaginął, mogło to być minutę przed zdarzeniem ale równie dobrze i rok wcześniej.
O rasizmie w policji pisaliśmy tutaj: Rasizm w brytyjskiej policji jest tolerowany
Rasizm instytucjonalny  jest najgorszą odmianą rasizmu. Polega on na okazywaniu uprzedzenia i rasizmu z wykorzystaniem wiedzy i możliwości jakie daje miejsce zatrudnienia (instytucja, urząd) w taki sposób aby działać na szkodę ofiar, których takie działanie dotyczy. Z rasizmem instytucjonalnym mają często do czynienia Polacy w Wielkiej Brytanii.
Znane są przypadki niewłaściwego podejścia do polskich petentów w urzędach pracy, przez opiekę społeczną a przede wszystkim w miejscu pracy.
Do rasizmu dochodzi także w sądach. Czytaj: Rasizm w sądzie Preston Magistrates

 

Tagi: rasizm instytucjonalny, rasizm