Rasizm instytucjonalny w szpitalu – udowodniony
Iracki chirurg doświadczył znęcania się na tle rasowym po tym jak powiadomił o zaniedbaniach personelu. Dr Manuf Kassem pochodzi z Iraku i zatrudniony został przez North Tees and Hartlepool NHS Trust. Doktor wyraził krytykę w sprawie traktowania 25 pacjentów, którzy według niego nie byli należycie potraktowani a lekarze biali i hinduskiego pochodzenia byli jak określił „nietykalni”. Specjalista chirurg dr Manuf Kassem w związku z powyższym złożył na kolegów z pracy skargę i podczas oficjalnego spotkania poruszył niewygodny dla szpitala temat. Twierdził, że pacjenci „doznali komplikacji, zaniedbania, opóźnionego leczenia oraz, możliwej do uniknięcia, śmierci”.
Dr Kassem, który specjalizuje się w chirurgii górnego żołądka i jelit, później twierdził, że cierpiał w wyniku dzielenia się swoimi obawami.
Twierdził również, że był dyskryminowany rasowo przez pracowników trustu i twierdził, że „jeśli jesteś biały lub z Indii, będziesz inaczej traktowany”.
Sprawa trafiła do sądu pracy gdzie dr Kassem podtrzymał zarzuty dyskryminacji rasowej i znęcania. Trust NHS w Hartlepool obiecał poprawę i stwierdził, że „należy wyciągnąć wnioski”.
Trybunał opublikował swoje orzeczenie na początku tego miesiąca.
Dr Kassem został powołany do pracy dla trustu w sierpniu 2002 roku. Od 2008 roku jest specjalistą od chirurgii i chirurgii ambulatoryjnej.
Do 2011 roku jego zatrudnienie było bez incydentów. W 2011 roku, po przejściu na emeryturę innego chirurga, został poproszony o zmianę części swojej roli. Dr Kassem obawiał się, że w rezultacie nie dostanie wystarczającej liczby operacji, aby utrzymać swoją rolę specjalisty. Dr Kassem wyraził również obawy dotyczące pochodzenia etnicznego i rasy. Chirurg ujawnił pięć nazwisk innych kolegów, którzy byli „nietykalni” z uwagi na swoją narodowość. Dyskryminujące zachowanie w stosunku do kolorowych pracowników służby zdrowia doświadczył także lekarz z Pakistanu, który złożył skargę oraz lekarz z Nigerii, na którego krzyczano.
Sędzia trybunału stwierdził, że za niesprawiedliwym działaniem trustu stoją trzy osoby – w tym dyrektor medyczny dr Deepak Dwarakanath.
Ustalono, że dyrektor medyczny zagroził doktorowi Kassemowi postępowaniem dyscyplinarnym, a dyrektor kliniczny ujawnił jego tożsamość jako informatora innym lekarzom, co do których zgłosił obawy.
Sąd stwierdził, że po rozpatrzeniu dowodów „sąd jest przekonany, że on (dr Kassem) poniósł szkodę ze strony pozwanego (trustu), przez te trzy osoby”.
Kolejna rozprawa jest zaplanowana na późniejszy termin, aby podjąć decyzję w sprawie odszkodowania.
Rzecznik prasowy North Tees and Hartlepool NHS Foundation Trust powiedział: ’Przyjmujemy do wiadomości orzeczenie i wynik trybunału i będziemy oczekiwać na wynik zaplanowanego przesłuchania w późniejszym terminie.
’W niezwykle rzadkich przypadkach, gdy sprawy takie jak ta są podnoszone w odniesieniu do pracowników w organizacji, musimy wyciągnąć wnioski i wprowadzić ulepszenia tam, gdzie to stosowne, z korzyścią dla wszystkich pracowników w organizacji i dla naszych pacjentów’.
„Jest to już drugi wyrok przeciwko trustowi w tym roku, w którym członek personelu wygrał sprawę sądową po cierpieniu w wyniku informowania o nieprawidłowościach.„
Pielęgniarka zwolniona za sygnalizowanie zaniedbań
Starsza pielęgniarka Linda Fairhall z powodzeniem zakwestionowała decyzję o zwolnieniu jej po prawie 40 latach pracy po tym, jak próbowała sygnalizować obawy dotyczące bezpieczeństwa pacjentów.
Koordynatorka opieki klinicznej miała „nieskazitelny” przebieg pracy w North Tees and Hartlepool NHS Trust, gdzie pracowała od 1979 roku.
Ale została zawieszona w 2016 roku, a następnie później zwolniona, po tym jak próbowała rozpocząć sygnalizowanie nieprawidłowości. Trust odwołuje się od tej decyzji.
Rasizm instytucjonalny
W powyższej sprawie ujawnionej przez lekarza doszło do rasizmu instytucjonalnego. Rasizm instytucjonalny polega na nierównym, z uwagi na kolor skóry lub kraj pochodzenia traktowaniu pracowników. Rasizm instytucjonalny polega m.in. na zmowie osób, które z uwagi na swoje pochodzenie lub kolor skóry (w tym przypadku Hindus i bliżej nie określone osoby 'białe’) z uwagi na swoje trybalistyczne relacje doprowadzają do nierównego traktowania pacjentów oraz swoich kolegów w pracy. W stosunku do lekarza, który odważył się wskazać na nieprawidłowości w szpitalu, osoby będące w zmowie poinformowały się wzajemnie i zaczęły się znęcać, grożąc jednocześnie dyscyplinarnym zwolnieniem. Sprawa rasizmu instytucjonalnego jest nie tylko uciążliwa dla ofiar pracujących w systemie gdzie panują trybalistyczne relacje, ale także dla klientów instytucji.
Czytaj także:
Oficer Scotland Yardu pozwał policję za rasizm instytucjonalny
Rasizm w sądzie Preston Magistrates Court