Ekonomia

Wielka Brytania – bezrobocie na rekordowo niskim poziomie!

Wielka Brytania – bezrobocie najniższe od 42 lat! Wielka Brytania coraz bardziej odbija straty spowodowane Brexitem. Maleje bezrobocie – rosną zarobki…




Dobre wieści dla wszystkich pracujących Polaków w UK oraz dla inwestorów na rynkach walutowych. Stopień bezrobocia uzyskał rekordowo niski wynik i jest najniższy od roku 1975. Bezrobocie w Wielkiej Brytanii spadło do 4.6 % za pierwszy kwartał, jak podał urząd statystyczny Office for National Statistics (ONS). Można się spodziewać, że za tą informacją wystrzeli wartość funta. Jeszcze istnieje niepewność co do wyników wyborów parlamentarnych, które odbędą się 8-go czerwca, ale wszystko wskazuje na to, że dotychczasowy rząd konserwatywny po raz kolejny zdobędzie przewagę gwarantując twarde, ale korzystne dla Wielkiej Brytanii rozwiązania. Wydaje się, że Funt Brytyjski osiągnął spekulacyjne minimum i przed nim jest tylko oczekiwany wzrost wartości w stosunku do innych walut.

BEZROBOCIE W WIELKIEJ BRYTANII I W POLSCE

Aby wyobrazić sobie prężność brytyjskiej gospodarki należy porównać stopień bezrobocia z innymi krajami. Ograniczając porównanie tylko do Polski, co dla Polaków jest najważniejsze i może najlepiej zobrazować możliwości zatrudnienia to Polski rynek pracy w pierwszym kwartale 2017 roku zanotował magiczny rezultat 7.7%. Pomimo, że jest to dużo gorszy wynik niż w Zjednoczonym Królewstwie, to i tak fantastyczna liczba – tak niskiego bezrobocia Polska nie zanotowała od 26 lat!. Podczas kryzysu w Polsce, przed drugą Wielka Emigracją bezrobocie w Polce wynosiło średnio 22% (tylko Warszawa miała ok 7% i Kraków 5%. Pozostała część kraju miała tak złe wyniki, że te dwa miasta były oblegane przez pracowników a na prowincji można było spotkać się z lekceważeniem i poniżaniem każdego pracownika. Dla Polski wynik 7.7% oznacza, że pracodawcy już szanują pracowników i o nich zabiegają. Jeżeli politycy nie zepsują tego – przyjmując np. nielegalnych imigrantów, z którymi nie sposób jest konkurować, to i Polskę czeka okres wzrostu gospodarczego a pracowników podwyżki. Jeżeli chodzi o firmy – te w trosce o dochody często gotowe są podzielić się zyskiem i zaoferować lepsze warunki niż konkurencja. Jeżeli chodzi o służby wrogie krajowi, które zawsze będą dbały tylko o zysk własnego kraju – te służby będą nadal robiły wszystko aby Polaków trzymać w biedzie i będą wmawiały, że można przyjąć jakichś innych ludzi do Polski aby zrobili to taniej (a potem zrobią wszystko aby ci ludzie nie robili niczego) – To wszystko aby jeszcze bardziej pogrążyć kraj. Będą im pomagali dostać wszystko za darmo tak jak obecnie w Niemczech – przejmowane są przez państwo pustostany a koszt adaptacji dla azylantów cedowany jest na właścicieli mieszkań.
Niski stopień bezrobocia w Wielkiej Brytanii może być częściowo związany z atmosferą Brexitu. Wielu pracowników mobilnych z krajów biedniejszych kieruje się gdzie indziej nie mając zapewnionych praw takich, jakie mieli w Królestwie dzięki Unii Europejskiej. Chociaż pozornie nic się nie zmieniło, to jednak są gorsze zasady wypłacania np. zasiłku dla bezrobotnych Europejczyków. Unia Europejska chętnie zaaprobowała taką dyskryminację licząc na nieprzerwany strumień pieniędzy z Wielkiej Brytanii. Przyczynili się do problemów wielu Polaków, którzy z dnia na dzień stracili pracę i nie mogli otrzymać zasiłku bo nie pracowali tutaj kilka lat. Zatem zdając sobie z tego sprawę, że ich byt nie jest gwarantowany, pracownicy z Polski i innych krajów postkomunistycznych, kierują swoje kroki tam gdzie mogą, tylko nie do Brexitowej Anglii. W Anglii pracodawcy zmuszeni są podnosić pensje, aby nie stracić tych co już dla nich pracują a efekt Brexitu, w który wierzyli Anglicy – że im mniej ludzi tym większa konkurencja – zaczął działać na korzyść tych co zostają.
Wiele osób potwierdza, że i w ubiegłym i w tym roku otrzymali podwyżki, ale te z tego roku były znaczne. Gdzie została Polska ze swoimi płacami po zmniejszeniu bezrobocia nie wiadomo, ale wiadomo, że zwiększona konkurencja rąk do pracy (lub nawet utrzymywanie tych co nie chcą pracy ale mają azyl) nie przyczyni się ani do wzrostu płac w Polsce ani do uzyskiwania lepszych wyników gospodarczych. Przymowanie imigrantów ekonomicznych z nazwą „uchodźcy” nie porawi wysokości płac ale je zrujnuje.
Wracając do oceny rynku pracy w świetle ostatnich wyników o skali bezrobocia należy dodać, że pomimo, że Brexit był nie chciany przez połowę obywateli i jest oczywiste, że wielu z drugiej połowy zagłosowało ulegając populizmowi czy wszczepianej przez system (media) ksenofobii, można dziś powiedzieć, że ta polityka opłaciła się Wielkiej Brytanii. Ludzie uciekają a pracownicy mogą liczyć na więcej.

STATYSTYKA BEZROBOCIA

W styczniu 2017 bezrobocie w Królestwie wynosiło 4.6 % co było najlepszym wynikiem od 2005 roku. Niestety, pomimo zmniejszonego bezrobocia nie było powodów do radości z uwagi na zmniejszenie się niektórych płac. Średni wzrost płac wynosił tylko 2.2% w Lutym.
W przewidywaniach Bank of England mówił o zmniejszeniu bezrobocia do 4.5% do roku 2020. To co powoduje, że pensje nie mogą rosnąć to głównie inflacja. Ale należy pamiętać, że wysokość pensji jest kształtowana w firmach a nie w bankach czy w rządzie i to firmy, w obawie że starcą pracowników muszą reagować szybko. Dlatego wiele firm już podniosło pensje a te firmy, które nie mogą tego uczynić pomyślały o przeniesieniu produkcji – tak jak Nestle – do Polski.