PolitykaPolska

Dagmara Chmielewska – Mocny Głos Polonii – wywiad

Rozmowa z Dagmarą Chmielewską – kandydatką do Sejmu RP, w warszawskim okręgu nr 19 (kandydatka niezależna z listy .Nowoczesna)

Skąd Pani pochodzi?

Pochodzę z Nidzicy- małej ale malowniczej miejscowości nad rzeką Nidą na Mazurach.

Kto wpłynął na Pani zainteresowania społeczeństwem i jego problemami?

Jestem aktywnym działaczem społecznym od 7 roku życia. Raczej sama odkryłam w sobie tę pasję. Jednak otoczenie, czyli mama, rada pedagogiczna oraz moi przyjaciele szkolni zawsze chętnie mnie wspierali i dołączali do projektów.

Od kiedy mieszka Pani w UK?

W UK na stałe mieszkam od 7 lat. Pierwszy raz przyleciałam w 2004 roku na wakacyjne doświadczenie zawodowe do firmy motoryzacyjnej. Z referencjami mogłam później pracować w innych krajach Europy a do Anglii po kilku latach wróciłam jako ekspert sprzedaży i obsługi klienta.

Dlaczego Pani zdaniem poseł chcący reprezentować Polonię powinien wykonywać swoje obowiązki w Polsce a nie np. w UK

Według mnie poseł polonijny mimo swojego międzynarodowego zasięgu powinien pracować w Polsce. Jest to głównie spowodowane uczciwym traktowaniem Polonii na całym świecie. Polska leży w samym sercu Europy zatem w razie potrzeb kontaktów z Polonią jest bardzo łatwe połączenie z każdym punktem na Ziemi. Poza tym działam na płaszczyźnie Polonijnej od ponad 5 lat. Dzięki internetowi trafiam do Polaków, którzy mieszkają w miejscach, o których często wcześniej nawet nie słyszałam. Jest to możliwe dzięki nowoczesnym rozwiązaniom. Przez ten czas nawiązałam kontakty z przedstawicielami instytucji Polonijnych na całym świecie. Uważam, że radzą sobie pod wieloma względami bardzo zaradnie i niezależnie, dlatego uważam, że pewne sprawy, które ułatwiłyby im pracę z Polakami są do zorganizowania w Polsce i w polskich ustawach a nie wśród samej Polonii. Ponadto na przykładzie Anglii takie osoby jak Andrzej Rygielski, Ella Vine, Monika Tkaczyk, Jan Żyliński czy Jurek Byczyński oraz wielu polskich radnych jak Michał Siewniak działają już na płaszczyźnie politycznej w UK zatem dzięki budowaniu pozytywnych relacji z nimi można jak najbardziej być na bieżąco ze sprawami Polaków na arenie międzynarodowej.

Jest Pani założycielką organizacji Hurricane of Hearts. Czy może Pani opowiedzieć o niej trochę więcej?

Hurricane of Hearts powstało 4 lata temu. Ma status stowarzyszenia. Posiada 2 misje:

1. Pomoc w zbiórce pieniędzy na rzecz sprzętu medycznego dla najmłodszych

2. Podtrzymywanie pamięci o polskich pilotach walczących w Bitwie o Wielką Brytanię.

Wprawadziliśmy też projekt Get Inspired Academy- pomoc zdolnej młodzieży. Plany to poszerzenie działalności o pomoc w zakupie sprzętu medycznego dla dzieci w szpitalach angielskich.

Bez względu na wynik w wyborach mam zamiar kontynuować pracę na rzecz społeczności poprzez to stowarzyszenie.

Jaki jest Pani stosunek do EU?

Dzięki wejściu do UE wielu młodych ludzi tak jak ja miało ogromną szansę rozwijać się na arenie międzynarodowej. Otwarte granice otworzyły też naszą mentalność. Uważam jednak, że warto jednak przy tej naszej całej wolności pamiętać o polskiej tożsamości narodowej, gospodarce Polski oraz wartości naszych produktów.

Co jest Pani marzeniem?

Moim marzeniem jest zbudować most między Polakami i całym światem. Umieścić w umysłach ludzkich Polskę w centrum Europy. Mam wiele marzeń prywatnych i zawodowych, ale skoro mowa o misji to jest to coś sprawia, że chętnie rano rozpoczynam dzień:)

Dziękujemy za rozmowę.

 

Powiązane:

Twitter: #MocnyGłosPolonii

Facebook: https://www.facebook.com/DChevents