Historia

Dzień Św. Jerzego – patrona Anglii

Dziś (23 kwietnia) przypada Dzień św. Jerzego – dzień poświęcony chrześcijańskiemu męczennikowi, który stał się patronem Anglii.

Jest on może najbardziej znany poprzez angielską flagę, zwaną też krzyżem św. Jerzego. Białe tło flagi i czerwony krzyż stały się emblematem osób w tym kraju, które identyfikują się z Anglią bardziej niż z Wielką Brytanią a często nawet stoją w opozycji do multikulturalizmu.

A jednak fakt jest taki, że prawdziwy św. Jerzy był symbolem wielokulturowości i różnorodności. I nie, nie był nawet Brytyjczykiem.

Urodził się w III wieku naszej ery, około 3,200 kilometrów od Anglii, w Kapadocji (dzisiejsza Turcja) i uważa się, że zmarł w Lyddzie (dzisiejszy Izrael) w rzymskiej prowincji Palestyny. Jego matka była Żydówką z Lydd (obecnie Lod, Izrael).

Jerzy służył Dioklecjanowi, który prześladował Chrześcijan. Kiedy Jerzy odmówił składania ofiar pogańskim bożkom, Dioklecjan postanowił ukarać nieposłuszeństwo śmiercią.

Podczas gdy większość uczniów szkół podstawowych uczy się o nim jako o odważnym rycerzu, który zabił groźnego smoka, prawda jest taka, że w ogóle nie był angielskim rycerzem.

Według English Heritage był oficerem w armii rzymskiej. Co więcej, historia, że św. Jerzy pojechał do Sileny (dzisiejsza Libia), aby uwolnić miasto od zabójczego smoka, powstała wiele wieków po jego śmierci.

Opowieść ta została rozwinięta i upowszechniona w średniowieczu – setki lat po jego śmierci – w kolekcji opowieści o życiach świętych zwaną Złotą Legendą. W rzeczywistości opowieść prawdopodobnie była jedynie alegorią walki między dobrem a złem.

Święty Jerzy jest uważany za męczennika zmarłego za swoją chrześcijańską wiarę stracony na początku IV wieku za odmowę czczenia bogów pogańskich.

Jego odwaga i bohaterstwo zapewniły mu kanonizację i doprowadziły do jego kultu w krajach na całym świecie.

W rzeczywistości Anglia nie jest jedynym krajem, który uznaje go za swego patrona. Gruzja, Wenecja, Genua, Portugalia, Etiopia i Katalonia również mają go jako swojego świętego patrona, a wiele z nich organizuje własne uroczystości ku jego czci. Św. Jerzego widzimy w herbie Brzegu Dolnego, Dzierżoniowa, Ostródy, Milicza, Miasteczka Śląskiego, Kamieńca Podolskiego, Mariampola, Moskwy, Rosji, Gruzji.

Święty Jerzy jest również patronem wędrowców, górników, żołnierzy, kowali, bednarzy, artystów, więźniów oraz skautów i harcerzy. 

Najprawdopodobniej św. Jerzy nawet nigdy nie odwiedził Anglii.

Jego reputacja cnoty i męstwa rozprzestrzeniła się po Europie, a jego święto – 23 kwietnia – było obchodzone w Anglii od IX wieku.

Ale św. Jerzego nie używano do reprezentowania kraju aż do panowania Henryka VIII w XVI wieku.

Źródło: English Heritage

Przypis. O pochodzeniu Św. Jerzego można dowiedzieć się z materiałów archiwalnych Biblioteki Brytyjskiej.

Autor: Andrzej Rygielski