Polityka

Dwupartyjny System Wielkiej Brytanii się nie sprawdził

Debata w Acton
Andrzej Rygielski na debacie przedwyborczej w Acton (Londyn)

Dwupartyjny system w Wielkiej Brytanii, który pozwala na „zmianę” władzy przekazywanej albo Labour Party (lewica) albo partii konserwatywnej (prawica) spotkał się z ogromną krytyką wszystkich mniejszych ugrupowań, dla których pomimo włożonego wysiłku nie udało się zająć należnych miejsc w Parlamencie. Pomijając Lib-Dem – partię centrum, która była zaledwie wahadełkiem pomiędzy tymi dwoma, a którą zawiedzeni wyborcy, którzy byli przeciwni wchodzeniu w układy z partią prawicową zarzucali kłamstwa w poprzednich wyborach (2010), największym przegranym okazała się Green Party (Partia Zielonych). Partia Zielonych otrzymała w wyborach 2015 około miliona głosów. Ten milion wyborców pozwolił na otrzymanie zaledwie dwóch mandatów.
Ogromne rozczarowanie wyborców Partii Zielonych spowoduje, iż stracą oni zainteresowanie wyborami, na który mają znikomy wpływ.
W momencie, kiedy jeden na trzech wyborców nie dba o to aby zagłosować, potrzeba aby władza powróciła do obywateli. Aby wyborcy byli zainteresowani wyborami i aktywnością pro-społeczną, muszą wiedzieć, że są sprawy, na które mają wpływ, że ich sprawy nie będą zamiatane pod dywan.
W 2011 roku w Wielkiej Brytanii odbyło się referendum, które zdecydowało, że nie będzie zmian w systemie wyborczym. Ale polityka od tego czasu się zmieniła.
Wiele partii zyskało popularność wśród wyborców ale nie przełożyło się to na miejsca w Parlamencie.
Publiczny sprzeciw przeciwko takiemu sterowanemu systemowi może przynajmniej zmusić konserwatystów do zrewidowania systemu.
To prawda, że system proporcjonalny, mógłby zapewnić więcej miejsc partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKiP), Ale bez reprezentacji proporcjonalnej nigdy nie zobaczymy rozwoju partii w Wielkiej Brytanii, które są nadzieją dla tego kraju.
Wielu wyborców narzekało, że muszą zagłosować taktycznie, bo czuło, że ich głos zostanie zmarnowany. W demokracji nie powinno być czegoś takiego jak zmarnowany głos.
Wybory 7 maja 2015 roku były powiewem polityki wielopartyjnej.
Po wynikach widać, że kraj może znów ześliznąć się do rywalizacji pomiędzy dwoma partiami.
Razem możemy stworzyć system, w którym każdy głosuje z nadzieją.

Podpisz petycję
https://secure.avaaz.org/en/uk_electoral_reform_locb/?tWVrejb

 

Andrzej Rygielski

Tekst na podstawie: Avaaz

More Information
Square pegs, round hole (The Economist)
http://www.economist.com/blogs/graphicdetail/2015/05/britain-s-election-2015-seats-votes-calculator

The election when first past the post lost (The Spectator)
http://www.spectator.co.uk/columnists/politics/9521812/the-election-when-first-past-the-post-lost/

Five million votes but just two seats. UKIP and Green set to campaign for electoral reform (Yorkshire Post)
http://www.yorkshirepost.co.uk/news/election-politics/politics-and-election-news/five-million-votes-but-just-two-seats-ukip-and-green-set-to-campaign-for-electoral-reform-1-7251337