Terroryzm

Kolejna eksplozja granatu w Malmö

Eksplozja granatu w stolicy Szwecji

Do kolejnej eksplozji granatu w Malmö doszło w poniedziałek (27 luty 2017). W wyniku zamachu jedna osoba odniosła obrażenia nóg i została zabrana do szpitala.

Szwedzka policja po eksplozji zabezpieczyła budynek i dokonała sprawdzenia pod kątem bezpieczeństwa. Do zamachu doszło w dzielnicy Malmö -Lindängen.
Kilka dni wcześniej policja zabezpieczyła znaleziony w parku stolicy Szwecji granat a w pierwszej połowie lutego od eksplozji granatu zginął Somalijczyk. Granat w parku został znaleziony podczas poszukiwań broni, od której zginął 53-letni mieszkaniec stolicy postrzelony w głowę przez 15-latka dwa tygodnie wcześniej na Roskildevägen. 15-latek przebywa w areszcie.




W Malmö 31% mieszkańców urodziło się za granicą a 20% to Muzułmanie.
Stolica Szwecji nie radzi sobie z bezpieczeństwem. Trzeciego stycznia znaleziono postrzelonego mężczyznę, który zmarł w szpitalu. Na początku stycznia został też w Malmö zastrzelony 16-letni irakijski chłopiec. Mówi się o silnej rywalizacji gangów.
Szokująca jest jednak rosnąca statystyka zamachów granatami. Tylko w ciągu 6 miesięcy 2015 roku doszło do 30 zamachów, podczas gdy w całym 2014 roku było ich tylko 25 (i tak o 25 więcej niż w wielu innych stolicach).

Szef specjalnego oddziału policji szwedzkiej Nationella Bombskyddet (NSD), w Malmö, Goran Mansson, mówi że Malmö jest najbardziej dotknięte przemocą w całej Skandynawii (bardziej niż miasta w Norwegii, Danii i Finlandii).

Są twierdzenia, że najczęściej używanymi granatami są granaty z Bałkanów. Nielegalny przemyt broni jest możliwy dzięki słabo strzeżonemu przejściu na granicy pomiędzy Szwecją i Danią (na moście w Øresund).

W marcu 2015 roku aresztowano Serba, Szweda i 17 – latka z podwójnym szwedzko-tureckim obywatelstwem, którzy usiłowali przeszmuglować do Szwecji broń, w tym 59 granatów ręcznych.

Bośniacki historyk ujawnił, że najczęściej używanym na bałkanach granatem ręcznym jest granat M75, nazywany po angielsku Kashikara (serbski: Kašikara/Кашикара), którym handlowano po rozpadzie Jugosławii. Granat Kaszikara wypełnia 3000 stalowych kulek i posiada siłę rażenia 30-54 metrów.

Tags eksplozja granatu Malmö, granat M75, Kaszikara, Kasikara