NaukaWielka BrytaniaZdrowie

Szczepionka OXFORD. Tester ujawnia działanie.

Jeden z pierwszych brytyjskich ochotników testujący na sobie szczepionkę OXFORD przeciw koronawirusowi ujawnia efekty uboczne, które mogą obejmować objawy grypopodobne i gorączkę, która potrwa kilka dni.

Jeden z pierwszych Brytyjczyków, który zapisał się do programu szczepień przeciw koronawirusowi, mówił o symptomach, których spodziewa się w chwili rozpoczęcia badania.

Simeon Courtie, rozmawiając z Good Morning Britain z Oxfordshire, powiedział, że „w najgorszym przypadku” spodziewa się dostać gorączki, ponieważ da się zaszczepić.

Jest jedną z 500 osób biorących udział w teście szczepionki opracowanej przez Uniwersytet Oksfordzki.
Druga szczepionka IMPERIAL (Imperial College London) prawdopodobnie będzie testowana na ludziach w czerwcu.

Powiedział: „Próby rozpoczynają się dzisiaj, a moje szczepienie jest w następną środę. Myślę, że będzie to coś w rodzaju grypy”.

Mogą wystąpić bardzo łagodne efekty uboczne, a w najgorszym przypadku gorączka potrwa kilka dni oraz mogą wystąpić bóle.

Courtie wyjaśnił, że był jednym z setek wolontariuszy biorących udział w procesie testowym Uniwersytetu w Oxfordzie, aby sprawdzić, czy zabieg jest bezpieczny.
Po potwierdzeniu tego szczepionka może być użyta do prób zatrzymania Covid-19.

Badania przesiewowe na około 500 osób odbyły się w Instytucie Jenner w pobliżu Oxfordzkiego Szpitala Churchill. Courtie określił siebie jako „bardzo małą część tej rzeczy”.

Dodał również: „Jesteśmy częścią tego procesu związanego z bezpieczeństwem, a następnie po moim badaniu zostanie przeprowadzony test skuteczności w społeczności, aby sprawdzić, czy będzie on skuteczny i obejmie tysiące osób”.

W środę udaję się do Instytutu Jennera, a miesiąc po tym mam drugie badanie, a potem jeszcze jedno lub dwa, w zależności od tego, w której grupie się znaję, ponieważ testowane są różne grupy”.

Osoby biorące udział w testach zostały podzielona na dwie grupy: tych, którzy otrzymują szczepionkę i tych, którzy jej nie otrzymują. Uczestnicy nie wiedzą jednak, w której grupie się znajdują.

Courtie wyjaśnił: „To ślepy proces, w którym nie wiesz, w której grupie jesteś.

„Nie ma żadnej grupy placebo, w której dostajesz coś w rodzaju wody z cukrem”. Albo dostajesz nową szczepionkę, którą właśnie opracowują, albo szczepionkę, która już jest licencjonowana, w rzeczywistości jest to szczepionka, którą dają nastolatkom, aby chronić je przed meningitami.

Skutki uboczne tej szczepionki są bardzo podobne do skutków ubocznych nowej szczepionki, więc nie wiesz, na której jesteś„.

Szczepionka Oxford, znana jako ChAdOx1 nCoV-19, zostanie przetestowana na maksymalnie 510 osobach z grupy 1112-stu, z których wszystkie będą w wieku od 18 do 55 lat.