Prawo

Brytyjskie prawo przeciwko handlowi kością słoniową

Wielka Brytania wprowadzi najcięższy zakaz sprzedaży kości słoniowej w celu zapobieżenia uboju 20 000 słoni każdego roku za ich kły. Brytyjskie prawo ma obowiązywać w dowolnym miejscu na świecie.




Nowe przepisy zabraniają sprzedaży przedmiotów wykonanych z kości słoniowej, niezależnie od ich wieku, z jedynie wąskimi wyjątkami dla instrumentów, dzieł sztuki i zabytków.

Minister ds. Środowiska Michael Gove, powiedział, że nowe środki sprawią, że kość słoniowa już nigdy nie będzie „postrzegana jako towar dla zysku finansowego lub jako symbol społecznego statusu”.

Ogłoszenie nastąpiło po konsultacjach rządowych, w wyniku których 88% z 70 000 osób odpowiedziało na zakaz.

Gove powiedział: „Zakaz sprzedaży kości słoniowej, który wprowadzimy do prawa, potwierdzi globalne przywództwo Wielkiej Brytanii w tej krytycznej kwestii, demonstrując nasze przekonanie, że odrażający handel kością słoniową powinien odejść w przeszłość”.

Kary za złamanie zakazu będą obejmowały nieograniczoną grzywnę lub do pięciu lat więzienia. Działacze zajmujący się dziką przyrodą uważają, że zmniejszenie światowego zapotrzebowania na kość słoniową jest istotną częścią wysiłków mających na celu uratowanie tysięcy słoni zabitych każdego roku.

Zwolnienia z zakazu zostały zaostrzone od czasu opublikowania konsultacji. Obejmują jedynie przedmioty składające się z mniej niż 10 procent kości słoniowej i wykonane przed 1947 r. oraz instrumenty muzyczne o zawartości kości słoniowej mniejszej niż 20 procent i wyprodukowane przed rokiem 1975.

Rzadkie i ważne przedmioty, które mają co najmniej 100 lat zostaną ocenione przez specjalistów przed rozpatrzeniem zezwoleń na zwolnienia. Będzie również specjalne zwolnienie dla miniatur portretowych namalowanych na cienkich warstwach z kości słoniowej, które mają co najmniej sto lat.

Brytyjskie prawo zezwoli na działania handlowe między muzeami akredytowanymi przez Arts Council England, Walijski Rząd, Muzea i Galerie w Szkocji i Rady Muzeów Irlandii Północnej w Wielkiej Brytanii lub Międzynarodowej Rady Muzeów oraz sprzedaż do muzeów spoza Wielkiej Brytanii.

Charlie Mayhew, prezes Tusk Trust, z zadowoleniem przyjął „twardą” legislację i powiedział, że „wąsko określone zwolnienia są pragmatyczne”.

„Zakaz zagwarantuje, że nie ma żadnej wartości dla współczesnej kości słoniowej, a kły niedawno zabitych słoni nie mogą wejść na rynek brytyjski” – powiedział.

Szefowa WWF Tanya Steele powiedziała, że ​​zakaz sprawił, że Wielka Brytania stała się „światowym liderem w walce z tym krwawym handlem”. Amerykański zakaz federalny zezwala na handel wszystkimi przedmiotami starszymi niż 100 lat, jak również przedmiotami zawierającymi do 50 procent zawartości kości słoniowej. Chiński zakaz pozwala na handel „relikwiami” z kości słoniowej, nie określając daty, w której musiały one zostać wyprodukowane.