Irlandia Północna

Spłonął hotel dla azylantów po proteście Irlandczyków

Tuż po proteście Irlandczyków pożar strawił 19-wieczny hotel wiejski w nocy, w Galway, jak potwierdziła policja prowadząc śledztwo w sprawie zniszczenia mienia poprzez podpalenie.

Zdarzenie miało miejsce kilka godzin po tym, jak protestujący zebrali się przed hotelem Ross Lake House, Rosscahill, wyrażając sprzeciw przeciwko lokowaniu migrantów w okolicy.

Elegancki hotel nie był używany od kilku lat, ale miał pomieścić w tym tygodniu 70 osób starających się o azyl. Pożar wybuchł wczoraj około 23:35, a w chwili, gdy ogarnął płomień, w budynku nie było nikogo.

Straż pożarna opanowała ogień, a badanie techniczne miejsca ma odbyć się dzisiaj.

Kilka godzin wcześniej protestujący utworzyli blokadę przed wejściem do hotelu, sprzeciwiając się planom rządu dotyczącym zakwaterowania tam osób starających się o azyl.

To wydarzenie miało miejsce miesiąc po zamieszkach w Dublinie po przerażającym ataku nożownika, w wyniku którego trzy dzieci i kobieta odniosły obrażenia.

Atakujący był mężczyzną pochodzącym z Algierii, który uzyskał obywatelstwo irlandzkie i mieszka w kraju od 20 lat.

Aż 500 osób zebrało się w pobliżu kilku najbardziej charakterystycznych miejsc miasta, niektórzy machali flagami i trzymali transparenty z napisem „Irish Lives Matter” („Życie Irlandczyków ma znaczenie”).

Wstrząsające sceny obejmowały ataki na policjantów, z których około 50 odniosło obrażenia, a autobusy i tramwaje zostały podpalone, przy czym jeden kierowca został pobity i wyciągnięty z kabiny.

Na parterze Holiday Inn Express rozpalono ognisko po plotkach, że w hotelu zatrzymują się migranci. „Mail” niedawno ujawnił, że w czerwcu 2023 roku w około 400 hotelach w Wielkiej Brytanii przebywało ponad 50 000 osób starających się o azyl, co kosztowało 8,2 miliona funtów dziennie.

Według informacji z czerwca, brytyjski Urząd ds. Azylu miał 215 518 spraw azylowych „w toku” na koniec czerwca, co oznacza wzrost o 30 procent rok do roku. Obejmowało to ponad 41 000 osób, które nielegalnie pozostawały w kraju, oczekując na deportację.

W tym roku 26 168 migrantów przybyło w 552 małych łodziach do Wielkiej Brytanii — o 30 procent mniej niż , w zeszłym roku (było 37 603). Służba Graniczna przewidywała, że w tym roku przez kanał przekroczy 65 000 migrantów, w porównaniu z 45 755 w 2022 roku.

W próbie ograniczenia ogromnych wydatków ponoszonych przez podatników, źródła przekazały „Mailowi”, że przybysze z Kanału nie będą już zakwaterowywani w luksusowych hotelach.

Zamiast tego rząd Wielkiej Brytanii zaproponował przeniesienie migrantów do tańszych obiektów w stylu motelowym w ramach programu zamknięcia na stałe 100 hoteli dla migrantów do końca marca 2024 roku.

Gardaí, irlandzka Narodowa Policja i Służba Bezpieczeństwa, twierdzą, że prowadzą śledztwo w sprawie tego zdarzenia jako przypadek zniszczenia mienia poprzez podpalenie.

Rzecznik policji Gardaí powiedział: „Gardaí prowadzą śledztwo w sprawie zdarzenia zniszczenia mienia poprzez podpalenie, które miało miejsce w obiekcie w Rosscahill, Co.Galway w sobotę, 17 grudnia 2023 roku.

Zdarzenie miało miejsce około 23:35, a następnie straż pożarna opanowała ogień.

W chwili zdarzenia w budynku nie było osób.

Miejsce zostało zabezpieczone, a dzisiaj odbędzie się techniczne badanie.

Gardaí apelują do wszystkich, którzy mogą mieć informacje dotyczące tego zdarzenia, o kontakt pod numerem stacji policji w Clifden 095 22500, na Linię Konfidenckialną Gardaí pod numerem 1800 666 111 lub w dowolnej stacji policji”.