Polska

Kalendarz Niepodległości – reprint z 1939 r.

Kancelaria Prezydenta RP we współpracy z Archiwum Akt Nowych rzuciła na rynek „Kalendarz Niepodległości” – reprint publikacji wydanej w 1939 r.
Jak informuje karta tytułowa kalendarz obejmuje zapisy 3900 wydarzeń z przestrzeni lat 1914 -1938.




Autorem kalendarza było Towarzystwo Opieki nad Sierotami po Poległych Wojskowych i Dziećmi Inwalidów z Warszawy.
Reprint Kalendarza wykonano z inicjatywy Biura Kancelarii Prezydenta RP.
Wykonywanie w Polsce reprintów często dokonuje się drąc publikacje na strzępy aby można było każdą kartkę osobno zeskanować. Na takich „dartych reprintach” wzbogaciło się wiele drukarni w Polsce, które niszczyły „białe kruki” zdobywając je w bibliotekach uniwersyteckich, muzeach, podczas gdy lokalne władze i instytucje przymykały oko za sowite wynagrodzenia. Ile takich białych kruków zaginęło dokładnie nie wiadomo, ale może ktoś za 20 lat rozpocznie badania.
Nie wiadomo jakiej techniki użyła firma, która otrzymała zlecenie z Kancelarii Prezydenta, ale dyrektor Archiwum Akt Nowych Tadeusz Krawczak przyrzeka, że nie zniszczono kopii archiwalnego kalendarza mówiąc „reprint wydawnictwa, które bezpiecznie spoczywa w Archiwum Akt Nowych, to właśnie powrót do tego, co było kiedyś”.

Jak już ustali się kto Polskę rozwala będzie można mówić o tych, kto Polskę buduje. Dyrektor Kolarski powiedział, że kalendarz przypomniano: „Żeby wykorzystać doświadczenie przeszłych pokoleń do budowy nowoczesnego państwa. Do budowy Polski dla nas, dla naszych dzieci, dla naszych wnuków”.
Wydaniu oryginalnego kalendarza towarzyszyły szczytne cele zbierania środków na Sieroty po wojskowych. Na razie nie wiadomo, czy zyski z reprintu, chociaż w części będą przeznaczone na współczesne sieroty, a tak by chyba wypadało.
Niemniej to cenna inicjatywa i oby takich więcej.