Zdrowie

AstraZeneca wycofuje szczepionkę COVID na całym świecie ze względu na niebezpieczne skutki uboczne

AstraZeneca, ogłosiła wycofanie swojej szczepionki przeciw COVID-19, Vaxzevrii, na całym świecie po uznaniu jej związku z rzadkim i niebezpiecznym skutkiem ubocznym. Decyzja podjęta we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim, obowiązuje od razu w Unii Europejskiej i będzie powielana w innych zatwierdzonych regionach, w tym w Wielkiej Brytanii. Australijski Urząd ds. Produktów Terapeutycznych zaprzestał stosowania szczepionki w kwietniu 2023 roku, powołując się na podobne obserwacje.

Więcej: Wolontariusz, który brał udział w testach szczepionki OXFORD zmarł na COVID-19

Kiedyś okrzyknięta triumfem brytyjskiej nauki, szczepionka AstraZeneca (lub Oxford) była intensywnie badana ze względu na raporty o rzadkich przypadkach zespołu zakrzepowo-trombocytowego (TTS), charakteryzującego się zakrzepami krwi i niskimi liczbami płytek krwi. Te przypadki zostały powiązane z wieloma zgonami i poważnymi obrażeniami, co doprowadziło do działań prawnych przeciwko gigantowi farmaceutycznemu.

Więcej: Szczepionka OXFORD jest groźna – wstrzymano testy

AstraZeneca publicznie przyznała się do ryzyka związanego ze szczepionką w lutym, w obliczu narastającej presji ze strony władz zdrowia i środowiska naukowego. To przyznanie stanowiło istotny moment zwrotny, a organy regulacyjne ponownie oceniły profil bezpieczeństwa szczepionki.

Więcej: AstraZeneca może wypłacić nawet 255 mln odszkodowań za „wadliwą” szczepionkę przeciw Covid-19

W oświadczeniu dla dziennika Daily Telegraph AstraZeneca wyraziła dumę z roli, jaką Vaxzevria odegrała w walce z pandemią, powołując się na niezależne szacunki sugerujące, że w ciągu pierwszego roku jej stosowania uratowano ponad 6,5 miliona żyć, a dostarczono ponad trzy miliardy dawek na całym świecie.

Czytaj także: Kto zabił rosyjskiego naukowca pracującego nad szczepionką? Pytanie w świetle oskarżeń Rosji o kradzież szczepionki.

Jednak firma zauważyła znaczny spadek popytu na szczepionkę ze względu na dostępność nowszych, zaktualizowanych alternatyw. Nadmiar szczepionek, połączony z obawami dotyczącymi bezpieczeństwa, skłonił AstraZenecę do decyzji o zainicjowaniu wycofania zezwoleń na marketing Vaxzevrii w Europie i innych regionach.

Nasz serwis Brytol od samego początku informował o niebezpieczeństwach związanych ze szczepionką AstraZeneki – skocz do artykułu: Wolontariusz, który brał udział w testach szczepionki OXFORD zmarł na COVID-19 (21 października 2020).