Terroryzm

Uzbek skazany za atak terrorystyczny w Sztokholmie

Uzbek Rakmat Akilov, który w Sztokholmie wjechał w tłum skradzioną ciężarówką, zabijając pięć osób i raniąc 14 innych, został skazany w czwartek za morderstwo związane z terroryzmem i otrzymał karę dożywotniego pozbawienia wolności.
Rakmat Akilov powiedział, że chce ukarać Szwecję za przyłączenie się do koalicji przeciwko Daesh, znanej również, jako ISIS lub ISIL. W styczniu został oskarżony o morderstwo związane z terroryzmem i usiłowanie zabójstwa w ataku ciężarówką z piwem 7 kwietnia 2017 r.
W ataku zabity został Brytyjczyk, Belgijka i trzech Szwedów, w tym 11-letnia dziewczynka.
Sędzia Ragnar Palmkvist powiedział, że 40-letni Akilov był jedynym podejrzanym w ataku. Prokurator Hans Ihrman nazwał go „zagrożeniem bezpieczeństwa dla społeczeństwa” podczas procesu w sądzie rejonowym w Sztokholmie.
Ihrman powiedział, że był zadowolony z wyroku. Adwokat Akilova, Johan Eriksson, powiedział, że rozmawiał z klientem, który był „rozczarowany” decyzją. Eriksson powiedział, że Akilov nie od razu zdecydował, czy apelować i musiał najpierw przeczytać dokładnie 145-stronicowy werdykt.
Prokuratura zażądała kary dożywotniego pozbawienia wolności, podczas gdy Eriksson powiedział, że jego klient współpracował podczas dochodzenia i należy mu przyznać niższy wyrok.
Palmkvist powiedział, że fakt, że Akilov przyznał się, nie miał żadnego wpływu na karę dożywotnią, która jest najcięższą karą w Szwecji i zwykle wynosi około 18 lat. Sąd skazał Akilova na wygnanie ze Szwecji po odbyciu kary i zakazał mu powrotu.
Po wjechaniu ciężarówką w tłum na ruchliwej ulicy handlowej i uderzeniu w ekskluzywny dom towarowy Ahlens w centrum Sztokholmu, Akilov planował także wysadzić się w powietrze. Nie udało mu się i spowodował mniejszą eksplozję wewnątrz ciężarówki. Następnie uciekł metrem, ale został aresztowany kilka godzin później.

Akilov urodził się w Uzbekistanie i pracował tam jako pracownik budowlany. Przyjechał do Szwecji w 2014 r. i złożył wniosek o azyl, twierdząc, że był prześladowany. Jego wniosek został odrzucony i nakazano mu opuścić Szwecję w grudniu 2016 r.

Zamiast tego zszedł do podziemia, wymykając się szwedzkim władzom. Szwedzka agencja wywiadowcza stwierdziła, że ​​nic nie wskazuje na to, że planował atak.

6 kwietnia – w przeddzień ataku – Akilov przysiągł wierność Daeshowi. Podczas procesu, dowody pokazały, jak Akilov używał 53 kart SIM i mediów społecznościowych – w tym WhatsApp, Telegram, Viber, Facebook i Zello – aby komunikować się z innymi o swoich działaniach.

Akilov powiedział, że zaproponował przeprowadzenie w Sztokholmie ataku w imieniu Daesh. Nie było jasne, czy grupa przyjęła jego ofertę.

Śledczy odkryli dzienniki czatów internetowych z nieznanymi osobami, w których Akilov mówił o tym, że stał się męczennikiem. Znaleziono także kartę pamięci z filmami instruktażowymi i tysiącami zdjęć, w tym jednego z przywódców Daesh Abu Bakr al-Baghd adi.

Terroryzm w Szwecji

Listopad 2016/styczeń 2017 Trzy osoby związane z neonazistowską grupą Nordic Resistance Movement popełniły trzy zamachy bombowe w rejonie Göteborga, mające na celu lewicową kawiarnię i dwa ośrodki dla uchodźców.

Luty 2016 r. w Szwecji Aydin Sevigin został skazany za przeprowadzanie samobójczego bombardowania na szwedzkiej ziemi za pomocą domowej bomby szybkowarowej.

W Göteborgu w 2011 r. miał miejsce atak terrorystyczny na festiwal sztuki i szwedzkiego artysty Larsa Vilksa i udaremniony przez policję. Cztery osoby zostały aresztowane, trzy oskarżono, a inni trzej podejrzani zostali uniewinnieni.

11 grudnia 2010 r., miały miejsce zamachy w Sztokholmie.  Dwie bomby wybuchły w centrum Sztokholmu w Szwecji, zabijając zamachowca i raniąc dwie osoby. Szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bildt i szwedzka służba bezpieczeństwa (SÄPO) opisali zamachy bombowe jako akty terroryzmu. Taimour Abdulwahab al-Abdaly, urodzony w Iraku szwedzki obywatel, wysadził się w samochodzie. Norweska Korporacja Radiofonii i Telewizji opisała to wydarzenie jako pierwszy atak samobójczy powiązany z islamskim terroryzmem w krajach nordyckich.