Terroryzm

Kierowca z Kirgistanu wjechał w tłum kibiców Pucharu Świata

Anarbek Uulu Chyngyz z Kirgistanu wjechał nagle w tłum kibiców meksykańskiej drużyny niedaleko Placu Czerwonego w Moskwie raniąc osiem osób. Kierowca ubrany na czarno zaczął uciekać, ale tłum podążył za nim i złapał go. Nieznana jest przyczyna wypadku i Interfax wspomina, że kierowca mógł być pijany lub że stracił panowanie nad kierownicą. Tyle wersja oficjalna. Wiadomo jednak, że Rosja bałaby się przyznać do porażki, jeśli incydent miał charakter zamachu. Odbywający się w Rosji Puchar Świata w Piłce Nożnej ściągnął tłumy kibiców z całego świata, a już w drugi dzień doszło do tragicznego wypadku, w którym ofiarami zostali kibice. Anarbek uulu Chyngz urodził się w 1990 roku. Pochodzi z miejskiej osady Kochkor-Ata w regionie Dżalal-Abad. W 2017 roku został brązowym medalistą na Mistrzostwach Świata w pankrationie (mieszanych sztukach walki, których tradycja wywodzi się ze starożytnej Grecji). Turniej odbył się w dniach 27-29 października w Soczi (Rosja). Kyrgiski sportowiec wystąpił w kategorii wagowej 66 kilogramów.

Co wiadomo o Kirgistanie, z którego pochodził kierowca?




W Kirgistanie (Kirgizji w czasach sowieckich) 88% obywateli to Muzułmanie, którzy wczoraj obchodzili Eid – zakończenie Ramadanu. Wśród nich są także odmiany skrajne, ektremistyczne, które dokonują zamachów właśnie w Rosji.

3 kwietnia 2017 roku Akbarzhon Dżalilow z Kirgistanu przeprowadził jeden z największych zamachów samobójczych w pociągu w St. Petersburgu, w którym zginęło 14 osób a rannych zostało 50. Dżaliłow urodził się w zdominowanym przez Muzułmanów Kirgistanie w miejscowości Osz. Uważa się, że zamachowiec miał powiązania z Państwem Islamskim a Rosja stała się ofiarą ataków za to, że prowadzi tam interwencję zbrojną. Jego wuj Eminzhon Jalilov opowiadał, że Akbarzhon chodził do meczetu ale nie był fanatykiem.

W Kirgistanie operuje tajna sekta islamska Yaqyn Inkar. 47-letni członek tej grupy o pseudonimie Nurmoldo został aresztowany w związku z nacjonalizmem religijnym i szerzeniem nienawiści. Aresztowania dokonano niedaleko miejscowości Biszek w Kirgistanie. Yaqyn Inkar oznacza negację wszystkiego oprócz Boga a członkowie sekty chcą żyć tak, jak się żyło za czasów Mahometa. M. in. zapuszczają długie brody i noszą białe suknie jak w Pakistanie. Członkowie nie uznają żadnych instytucji krajowych, nie posyłają dzieci do szkół, odmawiają rejestracji narodzin dzieci. Nurmoldo miał ich 12. Podróżują tylko konno lub pieszo i nie korzystają z samochodów. Nie wolno im używać telefonów lub telewizji. Wielu z mężczyzn sekty nie pracuje uważając, że Bóg zadba o dzieci. Nie czują oni obowiązku zadbania o rodzinę. Członkowie sekty nie używają pieniędzy i nie wolno im chodzić do lekarza.

Filmowanie twarzy uznają za grzech i nie wolno tego robić.

Jeden z członków sekty żyjącej w rejonie Issyk-kul, Abdurakhim Abdraev zaprzeczał, że jest członkiem Yaqyn Inkar i mówił, że to raczej światowy ruch muzułamński Tablighi Jamaat. Powiedział: „W dzisiejszym świecie wiele rzeczy nie jest robione tak jak w regulacjach Sunnitów jeśli chodzi o „Islamskie życie’”. 'Tablighi Jamaat’, który tłumaczy się jako ‘Rada Posłańca’ jest w Rosji nielegalna.

Specjalista prawa i religii z Kirgistanu Kadyr Malikov, który jest dyrektorem Centrum Religii, Prawa i Polityki twierdzi, że 'Yaqyn Inkar’ to odłam Wahhabitów 'Tablighi Jamaat’.

Wahhabizm sunnicki jest zjawiskiem nowym w wielu republikach post-sowieckich i zadomowił się tam po upadku Związku Sowieckiego, przejmując kontrolę nad tymi obszarami. Główna działalność terrorystyczna występuje na terenach Czeczenii i Dagestanu. Ekstremiści dążyli do utworzenia Kaukaskiego Emiratu pod wodzą islamskiego Emira. Zaadaptowali sunnicką ideologię islamskiego dżihadu i zadeklarowali wojnę z każdym, kto występuje przeciwko Muzułmanom.

Narodowe służby bezpieczeństwa Kirgistanu GKNB informowały przed nowym rokiem, że członkowie specjalnych grup terrorystycznych zostali wysłani do republik post-sowieckich celem dokonywania zamachów.

27 grudnia 2017 roku w St. Petersburgu eksplodowała bomba w supermarkecie. 13 osób zostało rannych. Władimir Putin opisał atak jako terrorystyczny.

Tablighi Jamaat, który tłumaczy się jako ‘Rada Posłańca’ jest w Rosji nielegalna.

Radykalny islam Kirgistanu jest w świecie znany dzięki ich bojownikom. 7 kwietnia 2017 roku 39-letni Uzbek z Kirgistanu przeprowadził atak ciężarówką na Drottninggatan w Szwecji.

W Turcji człowiek z rejonu Fergana w Kirgistanie przeprowadził atak w Stambule w Nowy Rok 2016/2017. W klubie wskutek wybuchu bomby zginęło 39 osób.

Ponad 500 Kirgizów walczy w Syrii.