RasizmEdukacja

Polityk dostał zakaz wjazdu do UK za grożenie „spaleniem Koranu”

Wielka Brytania dała zakaz wjazdu politykowi Rasmusowi Paludanowi, który miał spalić Koran w Wakefield w środę 22 marca. Ten Duńsko-Szwedzki polityk chciał w ten sposób pokazać „antydemokratycznym siłom” w Wielkiej Brytanii, że, jak powiedział „Kiedykolwiek spróbujecie nas upokorzyć, kiedykolwiek spróbujecie nas poniżyć, będziemy walczyć”.

Paludan zapiwiedział swoja wizytę w Wielkiej Brytanii po tym jak z Wakefield doszło do incydentu z Koranem. W jednej z tamtejszych szkół – Kettlethorpe High School – pod koniec lutego doszło do uszkodzenia Koranu a lokalny imam zagroził odpowiedzialnym uczniom karą śmierci. Natychmiast zawieszono czterech winnych uczniów. Uszkodzenia ponoć dokonał 14-latek cierpiący na autyzm. Imam miał także grozić Muzułmanom za celebrowanie chrześcijańskich Świąt.

Rasmus Paludan ma podwójne obywatelstwo – szwedzkie i duńskie. Znany jest z prowokacji z paleniem Koranu. W Danii został uwięziony za rasizm w 2020 roku.

Na początku tego miesiąca poinformowano, że Szwecja wszczęła śledztwo w sprawie skrajnie prawicowego polityka za prowokacje polegające na paleniu Koranu.

Ostatnio spalił kopię Koranu przed ambasadą Turcji w Sztokholmie 21 stycznia pod ochroną policji i za zgodą władz szwedzkich.

Rzecznik MCB dodał: „Nasza Wielka Brytania jest wielokulturowa; taki, w którym różnorodność jest naszą siłą i celebrowana. Dążymy do stworzenia społeczeństwa, w którym nawet fundamentalne różnice zdań są traktowane z empatią i szacunkiem dla wierzeń i kultur innych osób.

„Wolność słowa jest podstawowym prawem człowieka. Wiąże się to jednak z odpowiedzialnością. Niedawne spalenie Koranu przez Rasmusa Paludana było bezmyślnym aktem podżegania, który wywołał burzę islamofobicznej nienawiści. Skutki, zarówno na szczeblu krajowym, jak i dyplomatycznym, wpłynęły na pozycję Szwecji na arenie międzynarodowej.

Wielka Brytania aby uniknąć dyplomatycznych napięć i eskalacji negatywnych nastrojów w pierwszy dzień Ramadanu, kiedy miało dość do spalenia Koranu nie wyraziła na to zgody.

Palenie Koranu, który jest świętą księgą Muzułmanów jest prowokacją skierowaną w cały świat Muzułmański i nie może być używane jako forma protestu. Muzułmanów uczy się obchodzić z Koranem z szacunkiem i troską, a w niektórych przypadkach wielu myje ręce przed dotknięciem Koranu. W tym roku Muzułmanie będą obchodzić Ramadan od 22 marca do 21 kwietnia.